BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pieniądze na emerytury odłożone w PPK zagrożone? Rząd mógłby nimi dowolnie dysponować

24 Listopada 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

PPK miało zagwarantować Polakom prywatność środków gromadzonych na emeryturę. Rzeczywistość może jednak okazać się zupełnie inna. I nie pomoże nam nawet zapis w Konstytucji.

PPK łakomym kąskiem dla rządu?

PPK miałoby być chronione przez Konstytucję, jak zapowiedział premier Morawiecki w swoim expose. Pozwoliłoby to na zwiększenie gwarancji, że są to pieniądze prywatne, a także ponoć chroniłoby przed przejęciem przez rząd zgromadzonych tam aktywów, tak jak to się stało w przypadku OFE w 2013 roku. Jednak jak pisze Joanna Tyrowicz w Wyborczej, rzeczywistość jest zgoła inna. Uważa ona, że “klauzule w konstytucji nie zabezpieczą środków zgromadzonych w PPK przed przejęciem, bo nie trzeba ich „przejmować” by rząd mógł nimi dowolnie dysponować”. Wymienia trzy argumenty świadczące o tym, że konstytucja to za mało dla emerytury z PPK.

Konstytucja nie ochroni pieniędzy PPK przed chciwymi łapami

Pierwszą sprawą, którą wymienia Tyrowicz, jest fakt, że konstytucja nie zabroni ustawą zmienić zasad polityki inwestycyjnej instytucji prowadzących Pracownicze Plany Kapitałowe i zmiany proporcji lokowania części aktywów w obligacjach. “Można ustawą rozszerzać i zawężać portfel inwestycyjny tych podmiotów w dowolną stronę i gwarancja konstytucyjna dla klientów PPK niczego tu nie zmieni”, tłumaczy.

Po drugie, regulatorem polityki inwestycyjnej Pracowniczych Planów Kapitałowych są Komisja Nadzoru Finansowego i Polski Fundusz Rozwoju. Jak podkreśla Tyrowicz - Instytucje publiczne prowadzone przez polityków, którzy nie tylko mogą być stronniczy to w dodatku mogą subtelnie przekierowywać inwestycje w akcje za pomocą wybranej spółki.

Trzecim argumentem opowiadającym się za ewentualnym zagrożeniem pieniędzy z PPK jest skazanie pracowników przez niektórych pracodawców na PPK w PFR, bez względu na to, czy robią to umyślnie czy nie. “Dla pracowników, którzy mimo to zdecydują się oszczędzać w PPK, oznacza to, że w ogóle wprost oddają pieniądze instytucji rządowej, która co prawda ma obowiązek inwestować je w najlepiej pojętym interesie oszczędzających, ale kto im zabroni postrzegać najlepiej pojęty interes inaczej niż rynek?”, czytamy w Wyborczej. Czyli mogą nasze zgromadzone pieniądze włożyć w genialną inwestycję… która nie przyniesie żadnych zysków. Partie u władzy mogą zmieniać się na przestrzeni lat, a my w ich ręce oddamy przyszłość naszych emerytur.

Wnioskiem, jaki wysnuwa Joanna Tyrowicz na koniec, jest fakt, że filar kapitałowy jako instrument oszczędzania na emeryturę jest pewny i trwały tylko w takiej sytuacji, gdy państwo nie jest jego bezpośrednim interesariuszem, dlatego też PPK nie wydaje się być całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem.

Tagi:

PPKPiSemerytura

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

14. emerytura będzie wypłacana co roku, rząd pracuje nad ustawą, to już oficjalne

Finanse

Przekroczysz próg i zmniejszą czternastkę. Ważna granica emerytalna

Czytaj więcej >
zus

Finanse

ZUS rozpoczął już wysyłki listów, niedługo przyjdzie pewnie też do Ciebie. Lepiej nie wyrzucaj listu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Kalkulator z wartoscia 5000 zl, lupa i pieniedzmi na bialym tle.

Finanse

Ważne zmiany w kwotach wolnych od podatku. Ustawa deregulacyjna uchwalona

Czytaj więcej >
W styczniu możesz podwyższyć sobie emeryturę. To szansa na podwójny zysk

Finanse

Dostaje 22 776,86 zł emerytury miesięcznie. Tak wysokie świadczenie osiągnął dzięki dwóm rzeczom

Czytaj więcej >

Finanse

Czekają nas spore zmiany w podatku od spadków i darowizn

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Oszuści podszywają się pod skarbówkę. Uważaj, możesz stracić pieniądze

Czytaj więcej >