BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pieniądze na emerytury odłożone w PPK zagrożone? Rząd mógłby nimi dowolnie dysponować

24 Listopada 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

PPK miało zagwarantować Polakom prywatność środków gromadzonych na emeryturę. Rzeczywistość może jednak okazać się zupełnie inna. I nie pomoże nam nawet zapis w Konstytucji.

PPK łakomym kąskiem dla rządu?

PPK miałoby być chronione przez Konstytucję, jak zapowiedział premier Morawiecki w swoim expose. Pozwoliłoby to na zwiększenie gwarancji, że są to pieniądze prywatne, a także ponoć chroniłoby przed przejęciem przez rząd zgromadzonych tam aktywów, tak jak to się stało w przypadku OFE w 2013 roku. Jednak jak pisze Joanna Tyrowicz w Wyborczej, rzeczywistość jest zgoła inna. Uważa ona, że “klauzule w konstytucji nie zabezpieczą środków zgromadzonych w PPK przed przejęciem, bo nie trzeba ich „przejmować” by rząd mógł nimi dowolnie dysponować”. Wymienia trzy argumenty świadczące o tym, że konstytucja to za mało dla emerytury z PPK.

Konstytucja nie ochroni pieniędzy PPK przed chciwymi łapami

Pierwszą sprawą, którą wymienia Tyrowicz, jest fakt, że konstytucja nie zabroni ustawą zmienić zasad polityki inwestycyjnej instytucji prowadzących Pracownicze Plany Kapitałowe i zmiany proporcji lokowania części aktywów w obligacjach. “Można ustawą rozszerzać i zawężać portfel inwestycyjny tych podmiotów w dowolną stronę i gwarancja konstytucyjna dla klientów PPK niczego tu nie zmieni”, tłumaczy.

Po drugie, regulatorem polityki inwestycyjnej Pracowniczych Planów Kapitałowych są Komisja Nadzoru Finansowego i Polski Fundusz Rozwoju. Jak podkreśla Tyrowicz - Instytucje publiczne prowadzone przez polityków, którzy nie tylko mogą być stronniczy to w dodatku mogą subtelnie przekierowywać inwestycje w akcje za pomocą wybranej spółki.

Trzecim argumentem opowiadającym się za ewentualnym zagrożeniem pieniędzy z PPK jest skazanie pracowników przez niektórych pracodawców na PPK w PFR, bez względu na to, czy robią to umyślnie czy nie. “Dla pracowników, którzy mimo to zdecydują się oszczędzać w PPK, oznacza to, że w ogóle wprost oddają pieniądze instytucji rządowej, która co prawda ma obowiązek inwestować je w najlepiej pojętym interesie oszczędzających, ale kto im zabroni postrzegać najlepiej pojęty interes inaczej niż rynek?”, czytamy w Wyborczej. Czyli mogą nasze zgromadzone pieniądze włożyć w genialną inwestycję… która nie przyniesie żadnych zysków. Partie u władzy mogą zmieniać się na przestrzeni lat, a my w ich ręce oddamy przyszłość naszych emerytur.

Wnioskiem, jaki wysnuwa Joanna Tyrowicz na koniec, jest fakt, że filar kapitałowy jako instrument oszczędzania na emeryturę jest pewny i trwały tylko w takiej sytuacji, gdy państwo nie jest jego bezpośrednim interesariuszem, dlatego też PPK nie wydaje się być całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem.

Wnioskiem, jaki wysnuwa Joanna Tyrowicz na koniec, jest fakt, że filar kapitałowy jako instrument oszczędzania na emeryturę jest pewny i trwały tylko w takiej sytuacji, gdy państwo nie jest jego bezpośrednim interesariuszem, dlatego też PPK nie wydaje się być całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >