choroba zawodowa a emerytura
Pixabay/stevepb
Autor Paulina Musianek - 19 Grudnia 2019

Choroba zawodowa a emerytura. Emerycie, twoja choroba może uprawniać cię do pobierania dodatkowych pieniędzy

Choroba zawodowa może nie tylko uprawniać do otrzymania odszkodowania z ZUS lub od pracodawcy, ale również do zwiększenia świadczenia emerytalnego.

Choroba zawodowa - definicja

Czym jest choroba zawodowa? Zgodnie z artykułem 2351 Kodeksu Pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych. Powodowana ona jest działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy.

Choroba zawodowa może nastąpić w okresie zatrudnienia pracownika w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.

Przykładowo źródłem choroby zawodowej może być konieczność stałej pracy w niedogodnej pozycji, ciągłe lub systematyczne wykonywanie ciężkich i intensywnych czynności lub ustawiczne przebywanie w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia, np. hałas, nieodpowiednie oświetlenie, zwiększone obciążenie psychiczne i fizyczne, zapylenie, promieniowanie, związki chemiczne.

Jakie dolegliwości zaliczane są do grupy chorób zawodowych? Są to m.in. pylice płuc, zmęczeniowe złamanie kości, udar cieplny albo jego następstwa czy alergiczne zapalenie spojówek. Najbardziej znaną chorobą zawodową jest, coraz częściej występują wśród pracowników biurowych, zespół cieśni nadgarstka. Inną powszechną chorobą tego typu, nazywaną nawet chorobą zawodową nauczycieli jest przewlekła choroba narządu głosu spowodowana nadmiernym wysiłkiem głosowym.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Choroba zawodowa a emerytura. Możesz starać się o rentę

Należy pamiętać, że choroby zawodowe jako skutek wykonywanej pracy mogą pojawić się również po zakończeniu okresu zatrudnienia, czyli przejściu na emeryturę.

Choroba zawodowa nie uprawnia do otrzymania dodatkowych korzyści finansowych emerytowi czy dodatku do emerytury, jednak warto postarać się o jej stwierdzenie, ponieważ senior cierpiący na dolegliwość ujętą w spisie może starać się o rentę z tego tytułu. W efekcie zbiegu uprawnień do emerytury i renty, zgodnie z art. 26 ust. 1 u.u.w., osoba ubezpieczona może pobierać jedno świadczenie, powiększone o połowę drugiego, czyli np. pobierać emeryturę zwiększoną o połowę renty (lub odwrotnie).

Warto wiedzieć, że można również starać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Wynosi ono 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Ocena poziomu uszczerbku odbywa się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda "Klanu" doznała śmierci klinicznej. Dziś opowiada o przerażającym przeżyciu
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News