Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:35

14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wziął się pomysł wypłaty czternastych emerytur

  • Kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura i ile wyniesie

  • Jakie będą zasady przeliczania czternastej emerytury

Czternasta emerytura obietnicą wyborczą

Czternasta emerytura po raz pierwszy zaczęła przewijać się w obietnicach wyborczych Andrzeja Dudy w trakcie kampanii prezydenckiej. Ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent podkreślał utrzymanie programów socjalnych oraz dodawanie kolejnych.

- Powiedziałem do koleżanek i kolegów z rządu: słuchajcie, sprawa jest prosta; trzeba zacząć wypłacać emerytom i rencistom dodatkowe świadczenia i trzeba starać się wypłacać ich coraz więcej. Może w końcu uda się nam dojść do pełnych dwunastu i że będzie za każdym razem dwa razy tyle, co do tej pory mieli. Bo o to właśnie chodzi, bo to będzie dla nich rzeczywiście znaczący wzrost. Do tego zmierzamy - mówił Andrzej Duda na wiecu wyborczym w Kielcach. Dodał także, że ma nadzieję nie tylko na trzynastą i czternastą emeryturę, ale także kolejne.

Czternasta emerytura znalazła mnóstwo zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że czternasta emerytura to przekupywanie wyborców paciorkami. Z kolei inni uważają, że jest to po prostu rodzaj świadczenia socjalnego nazwanego "czternastą emeryturą". Znalazło się jeszcze trzecie grono ekspertów uważających, że w Polsce niepotrzebne są podobne świadczenia, a gruntowana reforma systemu emerytalnego.

Mimo wszystko, fakt jest taki, że owe świadczenia emerytom pomagają i stanowią dodatkowy zastrzyk gotówki dla nich samych. Co więcej, jednorazowe 1200 zł w przypadku trzynastej emerytury spotkało się z ogromną aprobatą seniorów, zwłaszcza tych, którzy co miesiąc muszą przeżyć za niecały tysiąc złotych. Przypomnijmy, że trzynastka została wypłacona tuż przed planowanymi wyborami prezydenckimi w maju, a kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura?

Czternasta emerytura w końcu wypłacona?

- Mamy w całej sprawie projekt rządowy, który został skierowany do Sejmu. Liczymy, że po Nowym Roku Sejm ten projekt przyjmie. Zakładamy przy tym, że od 1 listopada 2021 r. czternasta emerytura będzie już wypłacana, przy zachowaniu kryterium na poziomie 2900 zł. Środki są zabezpieczone na wypłatę czternastych emerytur - powiedział w rozmowie z Super Expressem wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Czternasta emerytura wyniesie 1300 zł, ale w pełnej kwocie będzie przysługiwała tylko tym, którzy otrzymują nie więcej jak 2,9 tys. zł brutto emerytury. W przeciwnym razie czternasta emerytura będzie przeliczana na zasadzie "złotówka za złotówkę".

- Nie można wykluczyć, że tak się stanie, o ile oczywiście budżet pozwoli. Ja bardzo bym chciał, żeby tak było i żeby emeryci mogli dostawać dodatek co roku - stwierdził Stanisław Szwed w odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, czy czternasta emerytura będzie wypłacana co roku.

Wypłata czternastej emerytury zaplanowana jest na listopad 2021 r. Według danych ministerstwa, koszt czternastych emerytur wyniesie ok. 10,6 mld zł.