PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 4 Stycznia 2021

14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków

Wygląda na to, że wyborcza obietnica Andrzeja Dudy pod postacią czternastej emerytury finalnie może się ziścić. Obietnic było bardzo dużo, realnego działania niewiele, ale finalnie wszystko wydaje się być na dobrej drodze. Co jeszcze należy wiedzieć o czternastej emeryturze?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wziął się pomysł wypłaty czternastych emerytur
  • Kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura i ile wyniesie
  • Jakie będą zasady przeliczania czternastej emerytury

Czternasta emerytura obietnicą wyborczą

Czternasta emerytura po raz pierwszy zaczęła przewijać się w obietnicach wyborczych Andrzeja Dudy w trakcie kampanii prezydenckiej. Ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent podkreślał utrzymanie programów socjalnych oraz dodawanie kolejnych.

- Powiedziałem do koleżanek i kolegów z rządu: słuchajcie, sprawa jest prosta; trzeba zacząć wypłacać emerytom i rencistom dodatkowe świadczenia i trzeba starać się wypłacać ich coraz więcej. Może w końcu uda się nam dojść do pełnych dwunastu i że będzie za każdym razem dwa razy tyle, co do tej pory mieli. Bo o to właśnie chodzi, bo to będzie dla nich rzeczywiście znaczący wzrost. Do tego zmierzamy - mówił Andrzej Duda na wiecu wyborczym w Kielcach. Dodał także, że ma nadzieję nie tylko na trzynastą i czternastą emeryturę, ale także kolejne.

Czternasta emerytura znalazła mnóstwo zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że czternasta emerytura to przekupywanie wyborców paciorkami. Z kolei inni uważają, że jest to po prostu rodzaj świadczenia socjalnego nazwanego "czternastą emeryturą". Znalazło się jeszcze trzecie grono ekspertów uważających, że w Polsce niepotrzebne są podobne świadczenia, a gruntowana reforma systemu emerytalnego.

Mimo wszystko, fakt jest taki, że owe świadczenia emerytom pomagają i stanowią dodatkowy zastrzyk gotówki dla nich samych. Co więcej, jednorazowe 1200 zł w przypadku trzynastej emerytury spotkało się z ogromną aprobatą seniorów, zwłaszcza tych, którzy co miesiąc muszą przeżyć za niecały tysiąc złotych. Przypomnijmy, że trzynastka została wypłacona tuż przed planowanymi wyborami prezydenckimi w maju, a kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura?

Polacy masowo rezygnują z PPK. Rząd wpadł na pomysł jak zapisać nas na siłęPolacy masowo rezygnują z PPK. Rząd wpadł na pomysł jak zapisać nas na siłęCzytaj dalej

Czternasta emerytura w końcu wypłacona?

- Mamy w całej sprawie projekt rządowy, który został skierowany do Sejmu. Liczymy, że po Nowym Roku Sejm ten projekt przyjmie. Zakładamy przy tym, że od 1 listopada 2021 r. czternasta emerytura będzie już wypłacana, przy zachowaniu kryterium na poziomie 2900 zł. Środki są zabezpieczone na wypłatę czternastych emerytur - powiedział w rozmowie z Super Expressem wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Czternasta emerytura wyniesie 1300 zł, ale w pełnej kwocie będzie przysługiwała tylko tym, którzy otrzymują nie więcej jak 2,9 tys. zł brutto emerytury. W przeciwnym razie czternasta emerytura będzie przeliczana na zasadzie "złotówka za złotówkę".

- Nie można wykluczyć, że tak się stanie, o ile oczywiście budżet pozwoli. Ja bardzo bym chciał, żeby tak było i żeby emeryci mogli dostawać dodatek co roku - stwierdził Stanisław Szwed w odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, czy czternasta emerytura będzie wypłacana co roku.

Wypłata czternastej emerytury zaplanowana jest na listopad 2021 r. Według danych ministerstwa, koszt czternastych emerytur wyniesie ok. 10,6 mld zł.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Biedronka zmniejsza pojemność produktów. Przez podatek cukrowy
  2. Jeżeli masz zainstalowaną tę aplikację, natychmiast ją usuń. Może Ci nabić horrendalny rachunek
  3. Kolosalne zmiany w segregacji śmieci w Polsce. Zapomnij o pięciu frakcjach

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News