BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe

East News, Zofia i Marek Bazak

14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Wygląda na to, że wyborcza obietnica Andrzeja Dudy pod postacią czternastej emerytury finalnie może się ziścić. Obietnic było bardzo dużo, realnego działania niewiele, ale finalnie wszystko wydaje się być na dobrej drodze. Co jeszcze należy wiedzieć o czt

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wziął się pomysł wypłaty czternastych emerytur

  • Kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura i ile wyniesie

  • Jakie będą zasady przeliczania czternastej emerytury

Czternasta emerytura obietnicą wyborczą

Czternasta emerytura po raz pierwszy zaczęła przewijać się w obietnicach wyborczych Andrzeja Dudy w trakcie kampanii prezydenckiej. Ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent podkreślał utrzymanie programów socjalnych oraz dodawanie kolejnych.

- Powiedziałem do koleżanek i kolegów z rządu: słuchajcie, sprawa jest prosta; trzeba zacząć wypłacać emerytom i rencistom dodatkowe świadczenia i trzeba starać się wypłacać ich coraz więcej. Może w końcu uda się nam dojść do pełnych dwunastu i że będzie za każdym razem dwa razy tyle, co do tej pory mieli. Bo o to właśnie chodzi, bo to będzie dla nich rzeczywiście znaczący wzrost. Do tego zmierzamy - mówił Andrzej Duda na wiecu wyborczym w Kielcach. Dodał także, że ma nadzieję nie tylko na trzynastą i czternastą emeryturę, ale także kolejne.

Czternasta emerytura znalazła mnóstwo zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że czternasta emerytura to przekupywanie wyborców paciorkami. Z kolei inni uważają, że jest to po prostu rodzaj świadczenia socjalnego nazwanego "czternastą emeryturą". Znalazło się jeszcze trzecie grono ekspertów uważających, że w Polsce niepotrzebne są podobne świadczenia, a gruntowana reforma systemu emerytalnego.

Mimo wszystko, fakt jest taki, że owe świadczenia emerytom pomagają i stanowią dodatkowy zastrzyk gotówki dla nich samych. Co więcej, jednorazowe 1200 zł w przypadku trzynastej emerytury spotkało się z ogromną aprobatą seniorów, zwłaszcza tych, którzy co miesiąc muszą przeżyć za niecały tysiąc złotych. Przypomnijmy, że trzynastka została wypłacona tuż przed planowanymi wyborami prezydenckimi w maju, a kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura?

Czternasta emerytura w końcu wypłacona?

- Mamy w całej sprawie projekt rządowy, który został skierowany do Sejmu. Liczymy, że po Nowym Roku Sejm ten projekt przyjmie. Zakładamy przy tym, że od 1 listopada 2021 r. czternasta emerytura będzie już wypłacana, przy zachowaniu kryterium na poziomie 2900 zł. Środki są zabezpieczone na wypłatę czternastych emerytur - powiedział w rozmowie z Super Expressem wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Czternasta emerytura wyniesie 1300 zł, ale w pełnej kwocie będzie przysługiwała tylko tym, którzy otrzymują nie więcej jak 2,9 tys. zł brutto emerytury. W przeciwnym razie czternasta emerytura będzie przeliczana na zasadzie "złotówka za złotówkę".

- Nie można wykluczyć, że tak się stanie, o ile oczywiście budżet pozwoli. Ja bardzo bym chciał, żeby tak było i żeby emeryci mogli dostawać dodatek co roku - stwierdził Stanisław Szwed w odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, czy czternasta emerytura będzie wypłacana co roku.

Wypłata czternastej emerytury zaplanowana jest na listopad 2021 r. Według danych ministerstwa, koszt czternastych emerytur wyniesie ok. 10,6 mld zł.

Podobne artykuły

500 plus

Twój portfel

Szykują się zmiany w programie 500 plus. Będzie waloryzacja świadczenia?

Czytaj więcej >
Podatki i opłaty

Twój portfel

Nowe podatki i opłaty już za pasem. Już wiemy, kiedy i ile zapłacisz

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.06.2019. n/z Polskie banknoty.

Twój portfel

Na świadczenie resort wydał już 840 mln zł. Jeszcze 2 mln Polaków ma prawo dostać, może tobie też się należy

Czytaj więcej >
Składki zdrowotne wzrosną

Twój portfel

Składki zdrowotne w górę. Braki w służbie zdrowia rząd chce łatać twoimi pieniędzmi

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >