Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Najniższa krajowa 2021. Wiadomo już ile wyniesie podwyżka, jest różnica
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:36

Najniższa krajowa 2021. Wiadomo już ile wyniesie podwyżka, jest różnica

Płaca minimalna wyższa niż w 2020 r.
Marek Bazak/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zależy wysokość płacy minimalnej

  • Jak wygląda procedura ustalania najniższej krajowej

  • Jak wzrastała płaca minimalna w ostatnich latach

Płaca minimalna w górę od 2021 r.

Płaca minimalna co roku ulega podwyższeniu. Od 1 stycznia 2021 r. najniższa krajowa wynosi 2800 zł brutto, czyli o 200 zł więcej niż w 2020 r. Po odliczeniu wszelkich potrąceń płaca minimalna oscyluje w granicach 2061 zł netto (przy założeniu, że pracownik nie odkłada na PKK i ukończył 26. rok życia), co oznacza podwyżkę o 140 zł na rękę.

Podwyżka dla pracowników wiąże się rzecz jasna z większymi wydatkami dla pracodawcy. Portal gazeta.pl podaje, że koszt dla przełożonych z tytułu zwiększenia płacy minimalnej wyniesie ok. 3373 zł. To o 240 zł więcej niż dotychczas.

Wraz z płacą minimalną podwyższeniu uległa także minimalna stawka godzinowa. Od 1 stycznia 2021 r. za godzinę pracy nie można otrzymać mniej niż 18,30 zł. Oznacza to wzrost o 1,30 zł względem stawek z 2020 r.

Spór o pracę minimalną

TVN24 podaje, że tegoroczna płaca minimalna stanowi 53,2 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prognozowanego na 2021 r. Ignacy Morawski, analityk z serwisu Spotdata.pl, przyznał, że Polska staje się liderem płacy minimalnej, ponieważ stosunek najniższej do średniej krajowej w okolicach 50 proc. to wynik najwyższy w całej Unii Europejskiej.

Wpływ na jej ostateczną wysokość może mieć także Rada Dialogu Społecznego. Jednak w związku z tym, że członkowie nie uzgodnili wspólnego stanowiska w sprawie płacy minimalnej 2021 r. jej wysokość należała do wyłącznej decyzji rządu.

Rozdźwięk wewnątrz RDS to pokłosie koronakryzysu. Większość organizacji pracowników opowiadała się za utrzymaniem płacy minimalnej na dotychczasowym poziomie lub podwyższeniem jej do minimalnego poziomu, na który zezwalają przepisy (2716 zł brutto). Wśród zwolenników większej podwyżki znaleźli się OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Na propozycję rządu przystały „Solidarność” i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według oficjalnych wyliczeń podwyżkę odczuje ok. 1,5 mln pracowników - tyle osób pracuje za najniższą krajową według grudniowych szacunków GUS. Ich odsetek wzrósł o 1,4 proc.

Podwyżka płacy minimalnej niższa niż obiecywał PiS

Płaca minimalna to jeden z głównych punktów wyborczych, do którego regularnie nawiązuje prezes PiS Jarosław Kaczyński. W trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. polityk deklarował zdecydowanie większe podwyżki najniższej krajowej. - Chciałem państwu powiedzieć, że na koniec 2020 r., czyli za kilkanaście miesięcy, minimalna pensja będzie wynosiła 3000 zł [...], na koniec 2023 r. minimalna pensja będzie wynosiła 4000 zł - oznajmił Kaczyński podczas konwencji, która odbyła się 7 września 2019 roku w Lublinie.

Wycofanie się z obietnicy wyborczej tłumaczył rzecznik rząd Piotr Müller. - Mamy teraz największy w historii świata po drugiej wojnie światowej kryzys gospodarczy, dlatego te decyzje należy podejmować, uwzględniając ten fakt, i będziemy analizować skutki ekonomiczne kryzysu - przyznał przedstawiciel KPRM.

Choć wyborcza deklaracja nie doczekała się realizacji, to wzrost płacy minimalnej o 7,7 proc. rok do roku jest podwyżką dość pokaźną. W ubiegłych latach mieliśmy do czynienia z przyrostem rzędu 4-8 proc. Prawdziwy rekord padł w ubiegłym roku, gdy płaca minimalna wzrosła o ponad 15,5 proc. (z 2250 zł do 2600 zł brutto).