Emerytura albo świadczenie pielęgnacyjne. Na coś trzeba będzie się zdecydować. Na szczęście wyrok WSA jest korzystny dla opiekunów i gwarantuje najlepszą opcję
pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Grudnia 2019

Albo emerytura, albo dodatkowe świadczenia. Musisz niestety wybierać

Emerytura albo świadczenie pielęgnacyjne. Z jednej z tych form wsparcia będzie trzeba zrezygnować - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Emerytura lub świadczenie pielęgnacyjne

Między świadczeniami takimi jak emerytura i świadczenie pielęgnacyjne będzie trzeba wybierać. Taką wykładnię przepisów przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia pielęgnacyjnego - pisze “DGP”.

“Zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), opiekun niepełnosprawnego członka rodziny nie może otrzymywać świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli ma ustalone prawo do jednej z wymienionych w tym przepisie form wsparcia, m.in. emerytury lub renty. Dlatego gminy takim osobom odmawiają pomocy finansowej” - czytamy.

Dwie różne interpretacje

Jednak inną linię orzeczniczą miał WSA w Gorzowie Wielkopolskim. Zdaniem tamtejszego sądu wykładnia przepisu, która odbiera opiekunowi na emeryturze prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, narusza zasadę równości. “W takim przypadku wsparcie powinno być wypłacone w wysokości różnicy między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a emeryturą” - pisze “DGP”.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

Inne sądy - WSA w Krakowie, Gdańsku i Naczelny Sąd Administracyjny również uznały gorzowską interpretację za właściwą i w podobnych sprawach wydawały takie same wyroki.

Ale inaczej uważał WSA w Poznaniu, który zajmował się sprawą matki, która opiekowała się niepełnosprawną od urodzenia córką. Dostawała ona świadczenie, które nazywa się emerytura EWK (emerytura wcześniejsza kobiet), do której prawo nabyła na podstawie rządowego rozporządzenia z 1989 roku.

Wyrok WSA jest korzystny dla opiekunów

“WSA w Poznaniu, uchylając decyzję samorządowego kolegium odwoławczego oraz poprzedzającą ją decyzję gminy, podkreślił, że podziela pogląd, iż odmowa przyznania świadczenia nie może naruszać zasady równości, ale nie zgadza się z wykładnią art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy sprowadzającą się do wypłaty świadczenia jako różnicy między jego wysokością a emeryturą” - pisze gazeta.

Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. PolakówDo końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. PolakówCzytaj dalej

WSA w Poznaniu uważa, że dopuszczalne jest przyznanie osobie spełniającej przesłanki do świadczenia pielęgnacyjnego, a pobierającej emeryturę, jego pełnej wysokości. Jednak aby tak było, opiekun musi zdecydować, z której formy wsparcia będzie korzystał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. Pacjentka przeżyła koszmar na jednym z warszawskich SOR-ów. "Klęczałam na korytarzu z bólu. Nikt z personelu w ogóle się tym nie przejął"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News