BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Albo emerytura, albo dodatkowe świadczenia. Musisz niestety wybierać

18 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Emerytura albo świadczenie pielęgnacyjne. Z jednej z tych form wsparcia będzie trzeba zrezygnować - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Emerytura lub świadczenie pielęgnacyjne

Między świadczeniami takimi jak emerytura i świadczenie pielęgnacyjne będzie trzeba wybierać. Taką wykładnię przepisów przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia pielęgnacyjnego - pisze “DGP”.

“Zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), opiekun niepełnosprawnego członka rodziny nie może otrzymywać świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli ma ustalone prawo do jednej z wymienionych w tym przepisie form wsparcia, m.in. emerytury lub renty. Dlatego gminy takim osobom odmawiają pomocy finansowej” - czytamy.

Dwie różne interpretacje

Jednak inną linię orzeczniczą miał WSA w Gorzowie Wielkopolskim. Zdaniem tamtejszego sądu wykładnia przepisu, która odbiera opiekunowi na emeryturze prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, narusza zasadę równości. “W takim przypadku wsparcie powinno być wypłacone w wysokości różnicy między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a emeryturą” - pisze “DGP”.

Inne sądy - WSA w Krakowie, Gdańsku i Naczelny Sąd Administracyjny również uznały gorzowską interpretację za właściwą i w podobnych sprawach wydawały takie same wyroki. 

Ale inaczej uważał WSA w Poznaniu, który zajmował się sprawą matki, która opiekowała się niepełnosprawną od urodzenia córką. Dostawała ona świadczenie, które nazywa się emerytura EWK (emerytura wcześniejsza kobiet), do której prawo nabyła na podstawie rządowego rozporządzenia z 1989 roku.

Wyrok WSA jest korzystny dla opiekunów

“WSA w Poznaniu, uchylając decyzję samorządowego kolegium odwoławczego oraz poprzedzającą ją decyzję gminy, podkreślił, że podziela pogląd, iż odmowa przyznania świadczenia nie może naruszać zasady równości, ale nie zgadza się z wykładnią art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy sprowadzającą się do wypłaty świadczenia jako różnicy między jego wysokością a emeryturą” - pisze gazeta.

WSA w Poznaniu uważa, że dopuszczalne jest przyznanie osobie spełniającej przesłanki do świadczenia pielęgnacyjnego, a pobierającej emeryturę, jego pełnej wysokości. Jednak aby tak było, opiekun musi zdecydować, z której formy wsparcia będzie korzystał.

Tagi:

świadczenia socjalnedodatki socjalneemerytura

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >