emerytura
Pixabay/Tumisu
Autor Paulina Musianek - 30 Września 2019

Możesz zażądać od ZUS wyższej emerytury. Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Emerytura może zostać podwyższa. Dzięki precedensowemu wyrokowi niektóre osoby mogą ubiegać się o rekompensatę i ewentualne ponowne przeliczenie emerytury.

Emerytura w górę. Precedensowy wyrok

Emerytura podwyższona przez… pracę przy komputerze? Precedensowy wyrok, który zapadł w sprawie informatyczki, która przepracowała 20 lat przy dwóch monitorach kineskopowych sprawił, że teraz do ZUS mogą zwracać się kolejne osoby z żądaniem wypłacenia rekompensaty.

Wygrała z ZUS-em

Gdy w 2016 roku ZUS odmówił kobiecie przyznania rekompensaty za utracone prawo do emerytury w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący, ta postanowiła odwołać się do sądu. Od 1988 do 2008 r. pracowała ona przy dwóch monitorach z ekranem kineskopowym, co wpłynęło negatywnie na jej wzrok, dlatego postanowiła zawalczyć o dodatek do emerytury. Do jej wniosku przychylił się Sąd Najwyższy, który argumentował, że w monitorach kineskopowych obsługiwanych przez kobietę występował „efekt migotania” oraz zjawisko odbić i olśnień, co prowadziło do szybszego zmęczenia oczu oraz znacznego obciążenia narządu wzroku. Finalnie emerytce przyznano spory dodatek do emerytury.

- Ten wyrok zawiera ważną definicję pracy przed monitorem kineskopowym jako pracy w szczególnych warunkach - powiedział “Rzeczpospolitej” dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego.

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

Rekompensata z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o taką rekompensatę mogą ubiegać się osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. i pracowały w szczególnych warunkach co najmniej 15 lat przed 1 stycznia 2009 r. Musiała to być praca na całym etacie i bez przerw. Ich emerytura wzrośnie przez doliczenie dodatkowej kwoty do kapitału początkowego.

Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, "średnia wypłacana przez ZUS rekompensata wynosi ok. 38 tys. zł. Największa zaś przekroczyła 94 tys. zł. Najniższa 5,1 tys zł".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie żyje wybitna Polka. Zginęła w tragicznych okolicznościach, miała 44 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News