BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Premier oficjalnie zapowiedział czternastkę. Nie odpowiedział jednak na kluczowe pytanie

24 Listopada 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Czternasta emerytura wypłacona ma zostać w 2021 roku, jak zapowiedział w wywiadzie premier Morawiecki. Niestety wciąż unikał odpowiedzi na kluczowe pytanie - czy 14. emerytura będzie wypłacana seniorom jednorazowo czy każdego roku?

Czternasta emerytura wypłacana jednorazowo czy na stałe?

Czternasta emerytura to jeden z tematów, który został poruszony w wywiadzie z Mateuszem Morawieckim w RMF FM. Premier był pytany w RMF FM, czy tzw. czternastka będzie jednorazowa czy na stałe. "Na razie planujemy, żeby wypłata była rozpoczęta w 2021 r. W dużym stopniu zależy to od całego systemu emerytalnego. My wdrażamy teraz różnego rodzaju nowe propozycje, w tym jest przede wszystkim ta przełomowa, rewolucyjna propozycja, której nikt przed nami nie zrobił - to jest 13. emerytura, jak również waloryzacja kwotowa" – powiedział Morawiecki nadal nie rozwiewając wątpliwości, czy świadczenie będzie regularnie trafiać do kieszeni seniorów. 

Nie omieszkał jednak podkreślić, że jego rząd – poprzedni i obecny – wdrażają nowe propozycje w zakresie emerytur, co jest prawdziwą rewolucją w tym zakresie. Oprócz dodatkowych świadczeń emerytalnych wprowadzono również niższy PIT, który jest korzystny również dla emerytów, oraz waloryzację kwotową świadczeń emerytalnych.

14. emerytura nie dla każdego

14. emerytura, nawet jeśli dojdzie do skutku, nie będzie wypłacana każdemu seniorowi. O ile dostęp do "trzynastki" będzie powszechny, o tyle czternasta emerytura będzie obwarowana zasadami, których nie będzie w stanie spełnić ogrom emerytów. Czternastka ma trafić tylko do tych, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 120% średniej emerytury. Gazeta Wyborcza podaje, że według szacunków PiS, w 2021 roku pełną czternastkę dostaną ci, którzy wówczas nie będą dostawali więcej niż 2,9 tys. złotych brutto miesięcznie.

Koszt takich transferów społecznych to 20 mld złotych.

Koszt takich transferów społecznych to 20 mld złotych.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >