czternasta emerytura
Pixabay/alfcermed
Autor Paulina Musianek - 24 Listopada 2019

Premier oficjalnie zapowiedział czternastkę. Nie odpowiedział jednak na kluczowe pytanie

Czternasta emerytura wypłacona ma zostać w 2021 roku, jak zapowiedział w wywiadzie premier Morawiecki. Niestety wciąż unikał odpowiedzi na kluczowe pytanie - czy 14. emerytura będzie wypłacana seniorom jednorazowo czy każdego roku?

Czternasta emerytura wypłacana jednorazowo czy na stałe?

Czternasta emerytura to jeden z tematów, który został poruszony w wywiadzie z Mateuszem Morawieckim w RMF FM. Premier był pytany w RMF FM, czy tzw. czternastka będzie jednorazowa czy na stałe. "Na razie planujemy, żeby wypłata była rozpoczęta w 2021 r. W dużym stopniu zależy to od całego systemu emerytalnego. My wdrażamy teraz różnego rodzaju nowe propozycje, w tym jest przede wszystkim ta przełomowa, rewolucyjna propozycja, której nikt przed nami nie zrobił - to jest 13. emerytura, jak również waloryzacja kwotowa" – powiedział Morawiecki nadal nie rozwiewając wątpliwości, czy świadczenie będzie regularnie trafiać do kieszeni seniorów.

Nie omieszkał jednak podkreślić, że jego rząd – poprzedni i obecny – wdrażają nowe propozycje w zakresie emerytur, co jest prawdziwą rewolucją w tym zakresie. Oprócz dodatkowych świadczeń emerytalnych wprowadzono również niższy PIT, który jest korzystny również dla emerytów, oraz waloryzację kwotową świadczeń emerytalnych.

Waloryzacja emerytur 2020. Znamy już stawki i datę podwyżekWaloryzacja emerytur 2020. Znamy już stawki i datę podwyżekCzytaj dalej

14. emerytura nie dla każdego

14. emerytura, nawet jeśli dojdzie do skutku, nie będzie wypłacana każdemu seniorowi. O ile dostęp do "trzynastki" będzie powszechny, o tyle czternasta emerytura będzie obwarowana zasadami, których nie będzie w stanie spełnić ogrom emerytów. Czternastka ma trafić tylko do tych, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 120% średniej emerytury. Gazeta Wyborcza podaje, że według szacunków PiS, w 2021 roku pełną czternastkę dostaną ci, którzy wówczas nie będą dostawali więcej niż 2,9 tys. złotych brutto miesięcznie.

Koszt takich transferów społecznych to 20 mld złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jarosław Kaczyński nie wiedział, że jest filmowany. Kontrowersyjne nagranie z Sejmu
  2. Panna młoda po ślubie obudziła się nie w swojej sypialni. Była przywiązana do łóżka
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News