Emerytura wcale nie bez pracy
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 11 Listopada 2019

Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden

Emerytura w Polsce to świadczenie, które otrzymują osoby na standardy europejskie uważane za dość młode. To problematyczne dla gospodarki. Jest jednak pomysł, który ma pomóc rozwiązać problem. Mowa o wręczeniu emerytom 10 tys. złotych.

Emerytura w Polsce zaczyna się dla kobiet w wieku 60 lat, a dla mężczyzn w wieku 65. Jest to efekt obniżenia pułapu wieku emerytalnego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, co było jedną z obietnic wyborczych partii w 2015 roku. Choć pomysł wprowadzono w życie w pażdzierniku 2017 roku, już teraz widać negatywne skutki jego działania.

Mowa o rosnącym odsetku Polaków, których emerytura jest boleśnie niska. Coraz gorzej ma się także gospodarka, która straciła część pracowników. Jest więc pomysł na to, jak zachęcić osoby starsze do dalszej pracy. Obecnie mało kto w polityce poważnie myśli o zwiększeniu wieku emerytalnego. Jednakże są dążenia ku temu, by spróbować zatrzymać seniorów w pracy.

Wyższa płaca minimalna dla tysięcy Polaków jak wyrok. Ty też możesz wylecieć na brukWyższa płaca minimalna dla tysięcy Polaków jak wyrok. Ty też możesz wylecieć na brukCzytaj dalej

Emerytura aktywna zawodowo może się opłacać

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, wskazała na tzw. srebrną ekonomię. Ta miałaby się opierać o system zachęt i benefitów, które miałyby pomóc zatrzymać starszych Polaków w pracy mimo realnej szansy przejścia na emeryturę. Sprawa jest dość ważna, ponieważ, jak wskazuje Dziennik Zachodni, krótsza o 5 lat praca w wieku powyżej 60 lat to nawet kilkaset złotych mniej, o które ubożeje emerytura. Z kolei praca krótsza o dwa lata to o 15% mniej emerytury.

Prawo i Sprawiedliwość analizuje więc pomysł, który opierać się ma o przyznanie emerytrom 10 tys. złotych za pozostanie na miejscu pracy nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ma to być sposób na zachęcenie ich do przedłużenia swojej kariery zawodowej. Jest to sytuacja, w której zwycięża każdy - emeryt ma szansę, by jego emerytura zwiększyła swój pułap, a gospodarka ma wsparcie ze strony kolejnego pracownika.

Kredytobiorcy mogą być mile zaskoczeni. Nie chodzi tylko o frankowiczówKredytobiorcy mogą być mile zaskoczeni. Nie chodzi tylko o frankowiczówCzytaj dalej

"Wpływ na wybór ekonomiczny"

Projekt, jak podaje portal warszawawpigulce.pl od dwóch lat leży na stole, jednak nikt nie zdecydował się dotąd wprowadzić go w życie. Ten zakłada jeden warunek - za dwa lata dodatkowej pracy, senior miałby zyskać 10 tys. złotych. Wzrosłaby więc nie tylko emerytura, ale ogólny stan posiadania starszych Polaków, którzy zdecydowali się na pozostanie na rynku pracy. Jak przekonuje dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, to ciekawy pomysł, bo wpływa na wybór ekonomiczny. Nie jest natomiast przymusem.

- Pomysł może brzmieć nieco śmiesznie, może kojarzyć się z trzynastą emeryturą, ale ma jednak sens, bo zachęca do pozostawania na rynku pracy. Byłoby lepiej, gdyby takie rozwiązanie było powiązane na przykład ze stażem pracy, ale sama idea wydaje się ciekawa, bo jest to wpływanie na wybór ekonomiczny dokonywany przez pracownika - komentuje Kwiecień.

Nie zawsze pracodawca musi dać ci urlop na żądanie. Jest parę haczykówNie zawsze pracodawca musi dać ci urlop na żądanie. Jest parę haczykówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Dziecko zmarło w wieku 6 lat. Kilka dni później zrozpaczona mama odkryła w szufladzie, co zrobiła jej córka
  3. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  4. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  5. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  6. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  7. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News