Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ceny Żywności

Ceny Żywności

Maliny będą coraz droższe
04.07.2022 11:49 Ceny malin w tym roku zaskoczą Polaków. Mimo wielkich zbiorów rosną do chmur

Ceny malin w tym roku będą dwa razy wyższe, niż jeszcze rok temu. Pomimo że Polska jest unijnym liderem zbiorów owocu, to ceny będą wysokie, choć z biegiem lipca powinny zacząć nieco spadać. Wysokie ceny truskawek i czereśni, które na początku sezonu na te owoce przerażały swoimi cenami z biegiem czasu się ustabilizowały. To samo zapewne czeka maliny, choć obecnie są dwa razy droższe niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku.

puste półki-rossmann-papier toaletowy-biznesinfo
20.06.2022 16:57 Tego lata musimy nastawić się na braki towarów. Świat już zaczyna cierpieć na niedobory

Najbliższe lato może obfitować w liczne niedobory produktów. Wiele państw świata zaczyna już zmagać się z brakiem dostępu to niegdyś wszędobylskich towarów. Bloomberg donosi o licznych niedogodnościach na rynku spożywczym. W Australii brakuje sałaty, w USA popcornu, w Japonii cebuli, a spożywający najwięcej piwa na świecie Niemcy mogą niedługo borykać się z niedoborem szkła, co w konsekwencji znacznie obniży możliwości produkcyjne browarów. Rosjanie starają się uprzykrzyć życie całemu światu.

targ-bazar-handel-sprzedaż-biznesinfo
02.06.2022 15:27 Makaron może za chwilę kosztować krocie. Wszystko przez ceny pszenicy

Niedobór pszenicy, z którą świat musi mierzyć się od inwazji Rosji na Ukrainę, będzie wpływał na ceny licznych produktów pochodnych takich jak chleb czy makaron. Z rosnącymi cenami produktów z pszenicy będą mierzyć się już niedługo Chińczycy, ostrzega agencja Reuters. Problem może wystąpić również w Polsce.Analitycy zwracają uwagę na to, że w Chinach rośnie cena za tonę pszenicy, która sprzedawana jest już za 3200 juanów (477 dolarów), co jest stawką o 30 proc. wyższą niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co ciekawe, ceny pszenicy rosną pomimo braku wzmożonego popytu na zboże. Chiny, które są największym na świecie producentem pszenicy (133 mld ton w 2019 r.), zaspokajają zbiorami jednak jedynie wielki rynek rodzimy. Na ostateczną cenę pszenicy wpływ może mieć także rosnąca cena za nawozy potrzebne do uprawy zboża. Agencja Reutera powołująca się na wyliczenia MySteel podaje, że w sezonie 2021/22 koszt uprawy pszenicy wzrósł do 575 juanów za tonę (86 dolarów), co daje koszt o 100 juanów wyższy niż w roku poprzednim.

Zamrożone mięso
25.05.2022 18:04 Ceny mięsa idą na rekord. Wyjścia z sytuacji raczej szybko nie będzie

Ceny mięsa w kwietniu poszybowały rekordowo w górę, o czym świadczy wskażnik cen mięsa przygotowywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Za wysokie ceny mięsa odpowiadają wyjątkowo drogie pasze dla zwierząt, ale utrudniony dostęp do zbóż związany z działaniami wojennymi na Ukrainie. Na wysokie ceny mięsa składa obecnie bardzo wiele czynników. Utrzymanie trzody i bydła kosztuje coraz więcej, na co składają się coraz droższe pasze dla zwierząt, zastoje w dostawach zbóż oraz coraz droższa energia. Dodatkowym czynnikiem są choćby zjawiska meteorologiczne takie jak susze, jak również choroby zwierząt.

kombajn pszenica
14.05.2022 20:38 Indie nagle zakazały eksportu pszenicy. W wielu krajach może jej zabraknąć

Indie bardzo niespodziewanie zdecydowały się na zakaz eksportu pszenicy, swoją decyzję ogłosiły w sobotę. Przepis ma skutek natychmiastowy i indyjskie fimry nie mogą wyeksportować swoich plonów za granicę. Państwa G7 potępiły Indie za taką decyzję, ponieważ świat cierpi na niedobór pszenicy z powodu wojny na Ukrainie.

german-bread-g23526bbfd 1920
04.04.2022 11:27 Pieczywo może stać się dobrem luksusowym, ceny szybują do chmur

“Myślę, że najgorsze dopiero przed nami” mówi ekonomista Credit Agricole Dr Jakub Olipra. Ceny pszenicy są wyższe o 37,8% w lutym niż przed rokiem a ceny żyta wzrosły o 59,6% - podaje GUS w opublikowanym raporcie.

bread-g765f991e5 1920
21.03.2022 01:00 Egipt wprowadza urzędową cenę chleba. Wojna w Ukrainie powoduje niedobór pszenicy

Egipt zdecydował się na odgórne ustalenie cen chleba w kraju. Decyzja władz jest związana z rosnącymi cenami żywności, co z kolei wynika z przerwania łańcucha dostaw ukraińskiego i rosyjskiego zboża nad Nil. Egipt jest największym importerem zboża na świecie, informuje Reuters. 60 proc. zbóż używanych do produkcji żywności w Egipcie pochodzi z importu, z czego 80 proc. importowanych towarów pochodzi z terenów Ukrainy i Rosji.