Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Spółka Anwil wznawia produkcję nawozów i dwutlenku węgla
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 29.08.2022 11:34

Spółka Anwil wznawia produkcję nawozów i dwutlenku węgla

piwo
Domena publiczna

Spółka Anwil zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, przekazał PKN Orlen. Wcześniej wstrzymano produkcję ze względu na wysokie ceny gazu. 

Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych

"Mimo trudnych warunków na rynku gazu Anwil wznawia produkcję nawozów i tym samym surowego CO2. Robimy wszystko, aby ten produkt, wykorzystywany w branży medycznej oraz do produkcji żywności, był dostępny na polskim rynku", poinformował na Twitterze Daniel Obajtek. 

"Cena nawozów po wznowieniu ich produkcji będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe. Jednocześnie Anwil oczekuje na ustabilizowanie się sytuacji na rynku gazu oraz wypracowanie rozwiązań wspierających branżę nawozową" - podano w komunikacie.

23 sierpnia Anwil poinformowała o ograniczeniu produkcji nawozów i tym samym surowego CO2. Powodem takiej decyzji był gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego w Europie, który jest głównym surowcem przy wytwarzaniu nawozów azotowych. Taką samą decyzję podjęły również Zakłady Azotowe Kędzierzyn, największe przedsiębiorstwo chemiczne w Polsce. W trakcie postoju miały być wykonywane prace remontowe i inwestycyjne. 

Dwutlenek węgla jest potrzebny w procesach technologicznych podczas produkcji w branży: mlecznej, napojowej, mięsnej, piwowarskiej, wyjaśniał na antenie TVP24 Andrzej Gantner. Ograniczenie produkcji CO2 wpłynęłoby zatem mocno na całą produkcję żywnościową. 

Apel do premiera

“Jednoczesne zatrzymanie produkcji nawozów azotowych, a w konsekwencji dostaw surowego dwutlenku węgla przez głównych dostawców spowoduje, że na rynku polskim i europejskim wystąpi niedobór obu finalnych produktów tj. ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu, krytycznych m.in. dla branży napojowej, piwowarskiej, mięsnej oraz mleczarskiej, powodując nawet konieczność wstrzymania produkcji i rozerwanie łańcuchów chłodniczych” apelowała Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Z kolei rzecznik przedsiębiorstw MŚP Adam Abramowicz apelował, aby objąć przedsiębiorstwa ochroną przed wzrostem cen energii. Przypomniał, że 23 sierpnia 2022 r.  rząd grecki podjął decyzję o podwojeniu dopłat za energię dla odbiorców indywidualnych i małych i średnich przedsiębiorców, zwiększając kwotę na ten cel do 1,9 mld euro. Wsparcie ma pokrywać 89% wzrostu cen dla firm. Przykład Grecji pokazuje, że prawo europejskie nie stoi na przeszkodzie przyjęcia rozwiązań osłonowych dla sektora MŚP, zaznaczył (PAP).