BiznesINFO.pl
flaga polska-flaga polski-flaga polska chmury-iberion

biznes info

Ceny żywności na światowych rynkach pikują w dół. W Polsce niestety przeciwnie

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała najnowszy indeks (FFPI) ukazujący zmiany cen żywności na świecie. Według wyliczeń ONZ w lipcu 2022 r. indeks wynosił 140,9 pkt, co oznacza spadek o 13,3 pkt względem czerwca. Oznacza to, że żywność na świecie gwałtownie potaniała, czego niestety nie widać w polskich sklepach, gdzie obserwujemy trend wręcz odwrotny.

Według danych zawartych w indeksie spadek cen żywności z miesiąca na miesiąc jest największy od października 2018 r. Należy jednak pamiętać, że w marcu br. indeks osiągnął rekordowy wzrost do poziomu 159,3 punktów, aż o 17,9 pkt względem lutego. Ceny osiągnęły więc tak wysoki poziom, że spadki były właściwie nieuniknione.

Spadek nastąpił z powodu mocnego wpływu cen olei roślinnych, nabiału, cukru, zbóż i mięsa. Również z powodu wzrostów cen tychże rodzajów żywności indeks urósł do rekordowych poziomów w marcu. Wyżej wymienione podkategorie produktów żywnościowych mają więc najistotniejszy wpływ na indeks FAO.

Polska na przekór światu, cukier drożeje

Chociaż z indeksu wynika, że na świecie tanieje m.in. cukier, to na półkach sklepowych w Polsce po jego znaczących niedoborach, teraz widać znaczne wzrosty cen. Portal wiadomoscihandlowe.pl podaje, że cukier wrócił na półki o 25-30 proc. droższy.

Spadków nie widać również w przypadku innych produktów. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przekonywał w piątek, że cukru w Polsce jest pod dostatkiem, tak samo jak innych rodzajów żywności, a wzrosty cen spowodowane są spekulacjami. Nawet jeżeli Polska jest świetnie zaopatrzona w żywność, to wszystko wskazuje na to, że Polacy długo jeszcze nie doczekają się obniżek cen.

Tagi:

ceny żywności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

góry tatry

Handel

Zakopane wprowadzą zakaz sprzedaży alkoholu w nocy

Czytaj więcej >

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >