BiznesINFO.pl
bread-g765f991e5 1920

pixabay/summa

Egipt wprowadza urzędową cenę chleba. Wojna w Ukrainie powoduje niedobór pszenicy

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Egipt zdecydował się na odgórne ustalenie cen chleba w kraju. Decyzja władz jest związana z rosnącymi cenami żywności, co z kolei wynika z przerwania łańcucha dostaw ukraińskiego i rosyjskiego zboża nad Nil.

Egipt jest największym importerem zboża na świecie, informuje Reuters. 60 proc. zbóż używanych do produkcji żywności w Egipcie pochodzi z importu, z czego 80 proc. importowanych towarów pochodzi z terenów Ukrainy i Rosji.

Starożytny spichlerz dzisiaj świeci pustkami

W czasach starożytnych Egipt dzięki madom, czyli wyjątkowo żyznym glebom w Delcie Nilu, mógł sobie zapewnić duże zbiory pszenicy i innych zbóż.

Zasobność Egiptu w żywność stała się jednym z powodów zainteresowania ziemiami położonymi nad Nilem choćby Aleksandra Macedońskiego. Później łakomym okiem na egipskie żyzne mady zaczęło spoglądać Imperium Rzymskie, które ostatecznie w I w. przed Chr. podporządkowało sobie prowincję egipską i uczyniło z niej spichlerz dla całego rzymskiego świata, który rozpościerał się w basenie Morza Śródziemnego.

W obecnych czasach Egipt nie jest w stanie zapewnić sobie na tyle dużych zbiorów zbóż, aby zaspokoić choćby popyt wewnętrzny. Ma to związek z olbrzymią liczbą ludności kraju (102,3 mln), która skupiona jest niemal w całości na glebach, które niegdyś przeznaczone były pod uprawy.

Ceny pieczywa ustalane z urzędu, niebotyczne kary za sprzedaż w innej cenie

Premier Egiptu Moustafa Madbouly poinformował w poniedziałek, że cena chleba ma wynosić 11,5 funtów egipskich (2,68 zł) za kilogram.

Sprzedawcy, którzy policzą sobie za pieczywo drożej mogą narazić się na karę finansową w wysokości nawet 5 mln funtów egipskich, co w przeliczeniu na polską walutę daje kwotę ponad 1,1 mln zł.

Łańcuch dostaw na Morzu Czarnym przerwany

Od inwazji Rosji na Ukrainę ceny w egipskich piekarniach wzrosły nawet o 25 proc., co ma bezpośredni związek z przerwaniem łańcuchów dostaw na Morzu Czarnym. Egipt, który większość zbóż do produkcji pieczywa importuje z Ukrainy i Rosji, znalazł się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Pomimo rocznej dotacji władz Egiptu do produkcji żywności w wysokości około 3 mld dolarów, ceny na rynku zaczęły rosnąć - informuje Reuters.

"The Economist" pisze z kolei o dodatkowych 1,5 mld dolarów kosztów dla Egiptu, jakie może ponieść ze względu na przerwanie łańcucha dostaw zbóż niezbędnych do produkcji żywności, informuje za brytyjskim pismem PAP.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Ceny metali opanowane przez totalny chaos. Fatalne wieści dla stabilności wielu gospodarek

Czytaj więcej >
flaga Niemiec, flickr

Handel

Ceny samochodów używanych w Niemczech rosną do niewyobrażalnych poziomów. Tendencja może przenieść się na nasz rynek

Czytaj więcej >

Handel

Niemiecka drogeria DM wchodzi na polski rynek za 2 dni. Dla pierwszych klientów przygotowano prezenty

Czytaj więcej >

Handel

InPost winduje ceny do góry. Firma podwyższa je drugi raz w ciągu miesiąca

Czytaj więcej >
skrzynka na listy

Handel

Fatalna wiadomość dla kierowców BMW, Mini i Porsche. Muszą udać się do serwisów

Czytaj więcej >

Handel

Biedronka od dziś wprowadza “tarczę antyinflacyjną”. Kluczowe produkty mają mocno potanieć

Czytaj więcej >