BiznesINFO.pl
Maliny będą coraz droższe

EAST NEWS

Ceny malin w tym roku zaskoczą Polaków. Mimo wielkich zbiorów rosną do chmur

4 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ceny malin w tym roku będą dwa razy wyższe, niż jeszcze rok temu. Pomimo że Polska jest unijnym liderem zbiorów owocu, to ceny będą wysokie, choć z biegiem lipca powinny zacząć nieco spadać.

Wysokie ceny truskawek i czereśni, które na początku sezonu na te owoce przerażały swoimi cenami z biegiem czasu się ustabilizowały. To samo zapewne czeka maliny, choć obecnie są dwa razy droższe niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku.

Ceny malin na początku lipca wysokie

Rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera w rozmowie z PAP mówił, że plantatorzy zaczynają zwozić już maliny. Cena na razie jest wysoka i za kilogram malin należy zapłacić od 30 do 32 zł na giełdzie w Broniszach.

W ubiegłym roku w połowie lipca kilogram malin kosztował 14-20 zł. Polska jest jednak liderem UE w zbiorach malin (3. miejsce na świecie), więc zapewne wraz ze zwiększającą się ilością owoców ceny zaczną nieco spadać. Biorąc jednak pod uwagę inflację i fakt, że światowym liderem produkcji malin jest z kolei Rosja, to ceny mogą sporo wyższe niż w latach ubiegłych.

Uprawa malin

W 2020 r. zebrano 116 tys. ton malin w Polsce, których zbiory zajmują trzecie miejsce w wielkości wśród owoców jagodowych po truskawkach i porzeczkach, wynika z danych GUS. Najwięcej malin uprawia się w woj. lubelskim. W całym roku 2020 zebrano na świecie 895.771 ton malin, z czego 20 proc. przypadło na Rosję.

Maliny są owocem trudnym do uprawy, któremu zbytnio nie służą także upały. W obecnych warunkach klimatycznych do uprawy owocu potrzeba więc wykonać więcej pracy, co również jest składową ceny, jaką zapłacimy za malinę w sklepie.

Tagi:

ceny żywności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Eksperci komentują wysokie ceny chleba i cukru. “To sianie paniki”

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Jacek Halicki

Handel

Biedronki będą otwarte w niedzielę. Ominą zakaz handlu

Czytaj więcej >
klasa

Handel

W Polsce brakuje papieru do produkcji książek. Uczniowie mogą nie mieć podręczników

Czytaj więcej >

Handel

Lidl ogłasza specjalną promocję od 1 do 5 sierpnia. Możesz liczyć nawet na zwrot pieniędzy

Czytaj więcej >
flaga Niemiec, flickr

Handel

Niemcy przyjeżdżają do Polski po złoto. Zachęca ich niski kurs złotego

Czytaj więcej >
puste półki sklepowe

Handel

Biedronka zaczyna reglamentować cukier. Wszystko z powodu braków towaru

Czytaj więcej >