BiznesINFO.pl
rogal marcinski-poznan-biznesinfo

Biznes info

Kupiliśmy "drogala Marcińskiego" w Poznaniu. Znaczna podwyżka od początku roku

23 Października 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rogal Marciński lub Rogal Świętomarciński jest tradycyjnym wyrobem cukierniczym pochodzącym z Wielkopolski. Kryzys energetyczny, który przełożył się na podwyżki cen energii, wyjątkowo mocno dotknął branżę cukierniczo-piekarską, co przekłada się na rosnące ceny wypieków. Podrożał również legendarny poznański rogal.

Rogalami Marcińskimi poznaniacy zajadają się szczególnie 11 listopada podczas Święta Niepodległości, kiedy to obchodzimy również imieniny Marcina. Rogal ma kształt podkowy, co wiąże się z legendą o św. Marcinie, który miał zgubić podkowę, gdy odwiedzał na koniu swoich wiernych.

Na wspomnienie wydarzeń, które miały miejsce we Włoszech jeszcze za czasów istnienia Imperium Rzymskiego, od setek lat w Poznaniu wypieka się rogale z ciasta półfrancuskiego w kształcie podkowy, które wypełnione są masą z białego maku i bakalii, a następnie obficie dekorowane lukrem i orzechami.

Cena rośnie, teraz to już "drogal"

Rogala zakupiliśmy w Poznaniu w cukierni sieci A.Blikle w Centrum Handlowym Avenida. "Drogal z białym makiem" (taka nazwa widnieje na paragonie) za 15,90 zł. Jak przyznała sprzedawczyni, jeszcze na początku roku rogalik był o 3 zł tańszy.

"Drogal Marciński" kupowany w najbliższe imieniny św. Marcina wydrenuje więc kieszenie poznaniaków znacznie bardziej, niż w latach poprzednich.

rogal marcinski-paragon-poznan-biznesinfo

W internecie kupimy taniej

Dla porównania zajrzeliśmy także na stronę rogalemarcinskie.pl, gdzie można kupić certyfikowane przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu rogale Świętomarcińskie. Koszt jednej sztuki, to 12 zł. Gdy zamówimy powyżej 15 rogali, zapłacimy za całość 150 zł, czyli po 10 zł za sztukę.

Do ceny rogali musimy doliczyć jednak koszt wysyłki, w tym przypadku około 20 zł, ceny różnią się od wyboru firmy kurierskiej.

Tagi:

ceny żywności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Żabka wprowadza do sprzedaży nową przekąskę o nazwie Black Dog. Czarny hot dog z czarnym sosem

Czytaj więcej >

Handel

GUS: Sprzedaż detaliczna rośnie wolniej niż się spodziewano

Czytaj więcej >

Handel

Wzrosły dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu

Czytaj więcej >

Handel

Izba Zbożowo-Paszowa: spadły krajowe ceny zbóż

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa hipermarket Carrefour N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia - lista zakupow

Handel

Hipermarkety mają płacić w przyszłości wyższe podatki. Może to spowodować podwyżkę cen produktów

Czytaj więcej >

Handel

Budweiser ze sklepu, to nie ten sam Budweiser co sponsoruje Mundial. Wyjaśniamy częstą pomyłkę

Czytaj więcej >