BiznesINFO.pl
Zamrożone mięso

domena publiczna

Ceny mięsa idą na rekord. Wyjścia z sytuacji raczej szybko nie będzie

25 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ceny mięsa w kwietniu poszybowały rekordowo w górę, o czym świadczy wskażnik cen mięsa przygotowywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Za wysokie ceny mięsa odpowiadają wyjątkowo drogie pasze dla zwierząt, ale utrudniony dostęp do zbóż związany z działaniami wojennymi na Ukrainie.

Na wysokie ceny mięsa składa obecnie bardzo wiele czynników. Utrzymanie trzody i bydła kosztuje coraz więcej, na co składają się coraz droższe pasze dla zwierząt, zastoje w dostawach zbóż oraz coraz droższa energia. Dodatkowym czynnikiem są choćby zjawiska meteorologiczne takie jak susze, jak również choroby zwierząt.

Ceny mięsa będą coraz wyższe

W USA odnotowuje się coraz większą liczbę krów poddawanych ubojowi, pisze Bloomberg, co oznacza, że farmerzy zmniejszają swoje stada z powodu wysokich kosztów utrzymania. Mniejsze stada będą oznaczać mniejszą ilość mięsa w niedalekiej przyszłości.

Problem nie jest wcale mniejszy w Unii Europejskiej, która jest największym światowym eksporterem wieprzowiny. Bloomberg wylicza, że eksport w 2022 r. spadnie o 3 proc. względem roku ubiegłego, co będzie pierwszym spadkiem od dłuższego czasu.

Cena nawozów także robi swoje

Jeszcze jednym problemem z jakim zgają się hodowcy, to wysokie ceny nawozów. Przy produkcji nawozów wykorzystywane są olbrzymie ilości gazu ziemnego, a wzrosty cen surowca w Europie napędzają także cenę produktu końcowego.

Tagi:

ceny żywnościceny energii

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Biden zamierza zbudować w Polsce wielkie silosy na ukraińskie zboże. Minister rolnictwa apeluje do rolników

Czytaj więcej >

Handel

Prezes marki Yasumi o plusach i minusach franczyzy

Czytaj więcej >

Handel

Materiały budowlane drożeją w zastraszającym tempie. Jeśli planujesz remont, to lepiej go nie odkładaj

Czytaj więcej >

Handel

Braki towarów coraz bardziej doskwierają, tym razem ucierpią miłośnicy pikantnych dań

Czytaj więcej >

Handel

Kasety VHS wracają do łask. Za klasyki można dostać tysiące złotych

Czytaj więcej >

Handel

Netto planuje wprowadzić zmiany nocne po niedzielach handlowych. Związkowcy wściekli

Czytaj więcej >