BiznesINFO.pl
Żywność i podwyżki cen

East News

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

13 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Szef Maspeksu Krzysztof Pawiński w rozmowie z PAP poinformował o planowanych podwyżkach artykułów spożywczych. Wyjaśnił, że przyczyną zmian są rosnące koszty prowadzenia działalności. 

Wyższe koszty produkcji

"Wprowadziliśmy podwyżki cen w marcu, kolejne w czerwcu, ale końcówka tego roku będzie wymagała kolejnej korekty cen. Myślę, że będzie to wzrost o kilkanaście procent. Chciałbym, żeby to zamknęło temat podwyżek na dłuższy czas, ale jest zbyt dużo niewiadomych, więc pewności nie mam" - powiedział PAP Biznes prezes Maspeksu Krzysztof Pawiński.

Prezes podkreśla, że firma jest zmuszona wprowadzić zmiany w cenach oferowanych produktów ze względu na rosnące produkcji. Chodzi przede wszystkim o obciążenia związane z energią, ale nie bez znaczenia są podwyżki cen surowców. 

Pawiński spodziewa się, że ceny artykułów rolnych w kolejnym roku również będą rosły, ponieważ wzrosły koszty nawozów i środków ochrony roślin, które mają znaczący wpływ na opłacalność produkcji.

Maspex to grupa spożywcza, w jej skład wchodzi 70 marek, m.in. :Tymbark, Lubella, Kubus, Łowicz, Soplica, Żubrówka, DecoMorreno czy Krakus. Rocznie w zakładach Maspeksu wytwarza się 2,03 mld litrów soków, nektarów i napojów, ponad 280 tys. ton makaronów, wyrobów zbożowych i instant oraz niemal 170 tys. ton dżemów i przetworów.

Ceny energii i gazu

Po 22 sierpnia ceny gazu w Europie zareagowały paniką, kiedy Gazprom zakomunikował, że przeprowadzi zaplanowane prace remontowe. Po zakończeniu konserwacji znaleziono kolejną usterkę i przesył gazu nie ruszył.  W rzeczywistości rzekomy problem techniczny o tylko pretekst do zawieszenia dostaw.

W wielu polskich firmach koszty energii elektrycznej w 2022 roku wzrosły nawet o 200 procent, a gazu o 400 procent. Eksperci nie mają wątpliwości, że potrzebne jest rządowe wsparcie dla firm.

Tagi:

ceny żywności

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >