BiznesINFO.pl
grzyby-dom-biznesinfo

Biznes info

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

28 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Lasy w Polsce cierpią z powodu suszy, a to bardzo negatywnie wpływa na grzybnię. Lasy są tak suche, że w wielu regionach kraju występuje ryzyko pożarów, co może mieć konsekwencje nie tylko w obecnym sezonie, ale również w przyszłych latach.

O fatalnej sytuacji polskiej grzybni mówił w programie money.pl mówił Janusz Piechociński. Poseł PSL, były minister gospodarki i zapalony grzybiarz mówi, że mimo wybierania się do ulubionych zagajników systematycznie co dwa, to nie może znaleźć w nich grzybów. Problem występuje nawet po deszczach.

Grzybów brakuje, co widać po ich cenach

Według Piechocińskiego, aby przekonać się o fatalnych warunkach dla rozwijania się grzybni, nie trzeba nawet wchodzić do lasów. Wystarczy wybrać się na stragan, gdzie grzyby potrafią osiągać ceny ponad 100 zł za kilogram.

Janusz Piechociński mówi, że nie chodzi już tylko o grzyby takie jak koźlaki, podgrzybki czy kurki. Brak również grzybów niższej jakości, które są z reguły tańsze. W tym sezonie nie należy spodziewać się nagłej zmiany i rozrostu grzybów, odziera ze złudzeń polityk.

Cała nadzieja w jesieni, susza w Polsce coraz dotkliwsza

Jeżeli jesień nie przyniesie ze sobą większej ilości opadów, to grzybiarze nie mogą liczyć nawet na szczęście. Grzyby po prostu nie będą miały jak się rozwinąć w leśnym runie.

Susze trapią jednak polskie lasy od wielu lat i problemy zaczynają być coraz poważniejsze. IMGW ostrzega już, że nawet ochłodzenie i zwiększenie opadów nie poprawi warunków panujących obecnie w polskich lasach. Mamy bowiem do czynienia nie tylko z suszą atmosferyczną, ale także hydrologiczną. Stan wód w jeziorach i rzekach jest bardzo niski, co powoduje braki wody nie tylko w atmosferze, ale również w pedosferze.

Zasoby wodne Polski są jedne z najmniejszych na świecie w przeliczeniu na mieszkańca i powierzchnię kraju. Wkrótce możemy stanąć przed olbrzymim problemem, a poważne skutki odczują nie tylko grzybiarze, ale my wszyscy.

Tagi:

ceny żywności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >