BiznesINFO.pl
Kolejne sklepy reglamentują cukier. UOKiK apeluje, by nie robić zakupów "na zapas"

Domena publiczna

Biedronka znosi limity na cukier

8 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Od 7 września w sklepach sieci Biedronka został zniesiony limit na cukier.  Od lipca br. klienci mogli kupić maksymalnie 10 kg na jeden paragon.

Limit na cukier w Biedronce

Od 20 lipca w Biedronce obowiązywał limit sprzedaży cukru. Na jeden paragon klient mógł kupić maksymalnie 10 kg cukru. Podobne ograniczenia w sprzedaży wprowadziły również: Netto, Auchan, Stokrotka oraz Carrefour.  

Od 7 września w sklepach sieci Biedronka limit sprzedaży cukru nie obowiązuje, podaje Biuro Prasowe sieci Biedronka, cytowane przez Rzeczpospolitą. Na razie nie wiadomo, czy w ślad za Biedronką pójdą inne sieci.

Aktualnie cukier w Biedronce można kupić w cenie 4,99 zł za kilogram.

Cukrowa panika

W ciągu ostatnich tygodni ze sklepowych półek masowo znikał cukier. Jego ceny również poszybowały w górę. Aby zapewnić dostępność towaru dla wszystkich klientów, niektóre sieci wprowadziły limity sprzedaży. 

Eksperci wskazywali kilka możliwych przyczyn zwiększonego popytu na cukier: przejściowe problemy z logistyką; wojna na Ukrainie, która miała negatywne skutki ekonomiczne, a także wyrobiony podczas pandemii nawyk kupowania na zapas.

– To splot bardzo różnych okoliczności, nie mam takiego poczucia, że coś się zadziało i tego cukru nie ma – mówił w rozmowie z 300 Gospodarką Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Jego zdaniem mogły wystąpić problemy logistyczne w związku z ponadnormatywnym popytem.

Kilka dni temu w programie "Tak jest" w TVN24 dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner zapewniał że "w Polsce cukier jest i to w nadmiarze". Dwa miliony 300 tysięcy ton, które w zeszłym roku wyprodukowaliśmy, milion 600 tysięcy ton zapotrzebowania w całości, ze wszystkim. Cukrownie też twierdzą, że cukru mają bardzo dużo - mówił Gantner.

Tagi:

ceny żywności

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >