Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ceny Żywności

Ceny Żywności

Ptasie mleczko
02.02.2023 07:44 Ptasie Mleczko lżejsze. Lotto Wedel szuka oszczędności

Od początku roku paczka Ptasiego Mleczka jest lżejsza o 20 g. Firma Lotte Wedel wyjaśniła, że zmiana ta pomogła zoptymalizować koszt produktu.

Żywność i podwyżki cen
30.01.2023 16:13 W 2022 roku Polska sprzedała rekordową ilość żywności

W 2022 roku polska żywność zyskała na światowym rynku, osiągając historycznie najwyższy wynik, jeżeli chodzi o wartość eksportowanych produktów. W ciągu ostatniego roku sprzedaż na zagraniczne rynki wzrosła aż o 27%.Eksport polskiej żywności jest obecnie bardziej zróżnicowany niż kiedykolwiek wcześniej. Wśród najważniejszych eksportowych produktów znajdują się owoce, warzywa, produkty mleczne, mięso.

Czy zabraknie cukru w polskich sklepach?
20.01.2023 17:23 Najgorsze za nami. Ekonomiści nie zostawiają wątpliwości

Pomimo 17 miesiąca podwyżek cen z rzędu, dynamika wzrostu cen zaczyna wyraźnie hamować. Według ekonomistów banku PKO BP, oznacza to, że najgorszy moment inflacji już za nami.Według informacji Business Insidera, dynamika wzrostu cen w grudniu była niższa o 14 proc. od wrześniowego wyniku. Wtedy sięgnęła ona rekordowej wartości 59 proc.

ceny mleka i masła
17.01.2023 15:23 Tutaj ceny spadają pierwszy raz od połowy 2020 roku. Jak to wpłynie na nasze portfele

Jesienią, gdy jasne zaczęło się stawać, że apogeum presji cenowej zostało minięte, inwestorzy porzucili strach przed Fed i zaczęli obstawiać szybkie zakończenie cyklu podwyżek w USA. Stało się jedną z trzech najistotniejszych przyczyn runięcia kursu dolara z rekordowych pułapów i poprawy kondycji złotego. Drugą było wyparowania obaw o kryzys energetyczny i głęboką recesję w Europie, a trzecią perspektywa odejścia Chin od drakońskich pandemicznych restrykcji. W efekcie dolar kosztuje dziś około 4,35 zł, czyli 70 groszy mniej niż we wrześniowym szczycie wszech czasów.Ceny konsumenckie w USA były w grudniu o 0,1 proc. niższe niż w listopadzie. To pierwszy miesięczny spadek wskaźnika od maja 2020 r. Przekłada się on na ostre hamowanie dynamiki w ujęciu rok do roku. Obniżyła się z ona 7,1 do 6,5 proc. r/r, podczas gdy czterdziestoletni szczyt wskaźnika wypadł już w czerwcu na poziomie 9,1 proc. r/r. Bardziej uporczywa z natury inflacja bazowa osiągnęła maksimum na pułapie 6,6 proc. we wrześniu, a w grudniu obniżyła się do 5,7 proc. r/r.Czwartkowe dane były zgodne z prognozami, ale są negatywne dla USD. Rezonują bowiem z rosnącym przekonaniem inwestorów, że Rezerwa Federalna na posiedzeniu 1 lutego podniesie stopy procentowe o 25 pb. Byłby to drugi tak mały ruch od początku cyklu podwyżek w marcu 2022 r., w ramach którego koszt pieniądza błyskawicznie wywindowano z przedziału 0,00-0,25 proc. o 425 pb. Co więcej, wbrew powtarzanym jak mantra stanowczym deklaracjom, że nie można liczyć na obniżki stóp w drugiej połowie roku, inwestorzy wycenili następujący scenariusz. Stopy wzrosną w pierwszym półroczu łącznie o 50-75 pb, ale na koniec stycznia przyszłego roku będą już niższe niż obecnie.Wodą na młyn stało się połączenie wygasania presji cenowej i zwiastunów zbliżającego się załamania wzrostu. Choć zatrudnienie poza rolnictwem rośnie w przyzwoitym tempie, przekraczającym 200 tys. nowych miejsc pracy, a nieobsadzonych pozostaje przeszło dziesięć milionów wakatów, to dynamika wynagrodzeń obniżyła się w kierunku 4,5 proc. r/r. Wraz ze spadającymi kosztami frachtu oraz taniejącymi surowcami energetycznymi i żywnością daje to widoki na szybkie opanowanie wzrostu cen. Kluczem może być jednak hamowanie gospodarki. Najsilniejszym ciosem w dolara okazały się zaskakujące, recesyjne wartości wskaźnika ISM dla usług, czyli wiodącego barometru nastrojów w kluczowej sferze amerykańskiej. Z punktu widzenia złotego, jako najbardziej sprzyjający byłby jednak scenariusz tzw. miękkiego lądowania, czyli uniknięcia przez największe gospodarki głębokiej i długiej recesji przy jednoczesnym wygasaniu inflacji. W takiej kombinacji, w drugiej części roku, gdy wzrost gospodarczy na świecie zacznie odbijać z dołka, możliwy mógłby stać się spadek kursu dolara nawet poniżej bariery 4 zł ostatni raz notowanej tuż przed napaścią Rosji na Ukrainę.Dla BiznesInfo komentuje ekspert Bartosz Sawicki źródło: cinkciarz.pl

Wysoka inflacja utrzymuje się
13.01.2023 21:05 Węgiel spowodował spadek inflacji. Zaskakujące dane.

Jak wynika z opublikowanych w piątek danych GUS, średnia inflacja w 2022 wyniosła 14,4 proc. Natomiast w grudniu była na poziomie 16,6 proc. Zaskakujący jest jednak fakt, że taki spadek w porównaniu z listopadem miał… węgiel.2022 rok upłynął pod znakiem stale rosnących cen. W styczniu ub. roku inflacja wyniosła 9,4 proc., i poza lutym rosła aż do października. Pierwszy, nieznaczny spadek, miał miejsce w listopadzie - wtedy inflacja wyniosła 17,5 proc.Jak podaje portal Interia.pl, największy wpływ na inflację miały ceny żywności. Podbiły one wskaźnik o 5,33 pp. Sama żywność zdrożała o 22 proc.

Glapiński
13.01.2023 12:05 Adam Glapiński o cenie chleba w Polsce. Prezes NBP wziął paragon ze sklepu

Adam Glapiński poszedł do sklepu po chleb. Twierdzi, że kupił go za 2,99 zł. Dziennikarze RFM24 postanowili sprawdzić ceny w rejonie siedziby Banku Centralnego.

Zakupy w sklepie
08.01.2023 16:14 Najnowsze dane dotyczące inflacji zaskakują. Ekspert komentuje

Inflacja w grudniu wyhamowała z 17,5 do 16,6 proc. r/r, co jest wartością znacznie mniejszą od najniższych z rynkowych prognoz. Po raz pierwszy od dwóch lat wskaźnik obniżył się drugi miesiąc z rzędu. Presja cenowa w Polsce nie powiedziała jednak jeszcze ostatniego słowa. Już w lutym może przekroczyć 20 proc.Ceny w grudniu okazały się tylko o 0,2 proc. wyższe niż w listopadzie. Było to pochodną taniejących paliw i załamania cen opału oraz nieco niższej dynamiki cen żywności.

Szokujące sceny w polskich sklepach. Pracownicy mają dość awantur i kradzieży
30.12.2022 21:41 To był rok drożyzny. Wzrosty w każdej kategorii

Kończący się właśnie 2022 rok zostanie przez większość Polaków zapamiętany pod znakiem drożyzny. Takich wzrostów, jakie udokumentował dziennik Fakt, nie było bowiem od lat.Dziennikarze Faktu sprawdzili, jak bardzo wzrosły ceny w polskich sklepach w 2022 roku. Porównywali ceny z ostatnich dni z tymi ze stycznia tego roku - i “nie jest kolorowo” to mało powiedziane.Wyniki są zatrważające, ale nie powinny nikogo dziwić. Według informacji money.pl, koszt 25 artykułów żywnościowych w najniższych cenach wzrósł o 22,4 proc., przekraczając granicę 200 zł.

cukier
22.12.2022 16:07 Fatalne wieści o cenie cukru. Poszybowała niemal do chmur

Zgodnie z ostatnimi raportami, ceny cukru osiągnęły najwyższy poziom od prawie 6 lat. Budzi to niepokój wśród konsumentów i przedsiębiorców. Wzrost cen cukru jest przypisywany różnym czynnikom.

GIS informuje o rakotwórczej substancji w jednym z produktów dla dzieci.
19.12.2022 19:56 W przyszłym roku czeka nas szczyt inflacji

Jak wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, inflacja wyhamowała tylko na chwilę. Najgorsze przed nami, szczyt będzie w lutym.Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport zawierający przewidywania na najbliższe trzy miesiące zimowe. Niestety, większość zapowiedzi nie jest pozytywna.Jak podaje portal Interia.pl, wzrost PKB w całym roku 2023 ma wynieść 1,2 proc. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, ponieważ patrząc na kwartały będzie różnie.

zakupy-biznesinfo-jedzenie-ceny
17.12.2022 17:02 Ranking sklepów z najtańszymi świątecznymi zakupami. Pierwsze miejsce należy do polskiej sieci marketów

Z danych ASM Sales Force Agency wynika, że w ciągu roku średnia cena koszyka z produktami świątecznymi wzrosła o prawie 18 proc. Największe podwyżki zanotowano w przypadku masy makowej, ptasiego mleczka, śledzi i pierogów. Spośród dziewięciu sieci handlowych wziętych pod uwagę w rankingu ASM, najtaniej było w marketach Dino, a najdrożej — w sklepach Carrefour.Wysoka inflacja w Polsce nie ominie św. Mikołaja. Za tegoroczne zakupy na święta trzeba będzie zapłacić o prawie 18 procent więcej niż rok temu — komentuje wyniki badania Zbigniew Sierocki, Dyrektor Zarządzający ASM. Jednocześnie dodaje, że przed świętami sklepy z pewnością zaproponują klientom specjalne oferty rabatowe, dzięki którym będą oni mogli nabyć świąteczne produkty w lepszych cenach.

Biedronka od dziś wprowadza limity w swoich sklepach. Sytuacja niczym w PRL-u
05.12.2022 17:12 "Karp Grozy" w Lidlu. Paragony z tego roku mówią same za siebie

Pierwsze przedświąteczne oferty zaczynają się już pojawiać w sklepach. Niestety, nie ma dobrych wiadomości - jest drożej niż przed rokiem. Dużo drożej.Do wigilii pozostały mniej niż 3 tygodnie. Część sklepów zaczęła już wprowadzać świąteczny asortyment do swojej oferty.

GIS informuje o rakotwórczej substancji w jednym z produktów dla dzieci.
04.12.2022 21:58 Spada konsumpcja w gospodarstwach domowych zarabiających do 5,5 tys. zł

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dot. inflacji w listopadzie odnotowały jej lekki spadek. Jednak zdaniem dyrektora komercyjnego Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, wbrew zapowiedziom resortu finansów, nie będzie dalszych spadków.Ostatni odczyt inflacji przez Główny Urząd Statystyczny przyniósł jej pierwszy od kilku miesięcy spadek. Wraz z przedłużeniem zerowej stawki VAT na żywność, Ministerstwo Finansów zapowiada, że ceny będą już tylko spadały.

Mateusz Morawiecki
29.11.2022 14:56 Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Zdaniem premiera, gdyby nie działania rządu, inflacja w Polsce byłaby wyższa.

981540481970 1
25.11.2022 18:22 “Drwal Index”, czyli nowy wskaźnik inflacji dla Polaków

Wraz z powrotem sezonowej zimowej oferty i kultowej już Kanapki Drwala w restauracji McDonald's wzrosły również jej ceny. W internecie zawrzało, a użytkownicy zaczęli tworzyć porównania z cenami poprzednich wersji oferty.W środę 23 listopada do restauracji McDonald's w Polsce wróciła sezonowa oferta na czele z burgerem Drwala. Popularność tej kanapki w ostatnich latach powodowała, że w pierwszym dniu obowiązywania oferty do niektórych drive-thru ustawiały się długie kolejki samochodów.

Selgros rogal
31.10.2022 18:09 Porównujemy ceny rogali Marcińskich w Żabce, Lidlu, Biedronce i Selgrosie

Tydzień temu kupiliśmy ”drogala Marcińskiego” w Poznaniu, w cukierni sieci A.Blikle w Centrum Handlowym Avenida. Dzisiaj sprawdzamy ceny w najpopularniejszych sieciach handlowych w Polsce.Rogal Marciński lub świętomarciński, jest to rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu oraz innych rejonach Wielkopolski.Przygotowuje się go okazji Dnia Świętego Marcina (11 listopada).Za "Drogala z białym makiem" (tak nazwano wyrób w dniu 23 października, kiedy byliśmy na zakupach w Poznaniu) zapłaciliśmy 15,90 zł. Sprzedawczyni poinformowała nas, że na początku roku rogalik był o 3 zł tańszy.

rogal marcinski-poznan-biznesinfo
23.10.2022 15:55 Kupiliśmy "drogala Marcińskiego" w Poznaniu. Znaczna podwyżka od początku roku

Rogal Marciński lub Rogal Świętomarciński jest tradycyjnym wyrobem cukierniczym pochodzącym z Wielkopolski. Kryzys energetyczny, który przełożył się na podwyżki cen energii, wyjątkowo mocno dotknął branżę cukierniczo-piekarską, co przekłada się na rosnące ceny wypieków. Podrożał również legendarny poznański rogal. Rogalami Marcińskimi poznaniacy zajadają się szczególnie 11 listopada podczas Święta Niepodległości, kiedy to obchodzimy również imieniny Marcina. Rogal ma kształt podkowy, co wiąże się z legendą o św. Marcinie, który miał zgubić podkowę, gdy odwiedzał na koniu swoich wiernych. Na wspomnienie wydarzeń, które miały miejsce we Włoszech jeszcze za czasów istnienia Imperium Rzymskiego, od setek lat w Poznaniu wypieka się rogale z ciasta półfrancuskiego w kształcie podkowy, które wypełnione są masą z białego maku i bakalii, a następnie obficie dekorowane lukrem i orzechami.

Dżem z aronii - prosty przepis
24.09.2022 11:05 Rośnie popularność przetworów. Polacy chcą zaoszczędzić

Z Barometru Providenta wynika, że niemal dwie trzecie Polaków zamierza zrobić przetwory na zimę. Oprócz ich walorów smakowych dodatkową motywacją są drastycznie rosnące ceny żywności.

Domowy ocet jabłkowy
22.09.2022 13:23 Kowalczyk o zbiorze jabłek. Dobry urodzaj będzie realnym problemem

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk został zapytany o tegoroczny zbiór jabłek. Jego zdaniem dobry urodzaj będzie realnym problemem.

półki sklepowe
17.09.2022 12:41 W Tychach otwarto pierwszy w Polsce sklep społeczny

W piątek 16 września br. w Tychach otwarto pierwszy sklep społeczny. Na otwarciu pojawiły się tłumy.

Żywność i podwyżki cen
13.09.2022 13:49 Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Szef Maspeksu Krzysztof Pawiński w rozmowie z PAP poinformował o planowanych podwyżkach artykułów spożywczych. Wyjaśnił, że przyczyną zmian są rosnące koszty prowadzenia działalności.

cukier
08.09.2022 10:59 Biedronka znosi limity na cukier

Od 7 września w sklepach sieci Biedronka został zniesiony limit na cukier. Od lipca br. klienci mogli kupić maksymalnie 10 kg na jeden paragon.

Jajko sadzone
30.08.2022 13:11 Jesienią czekają nas drastyczne podwyżki cen jaj. Eksperci ostrzegają

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała w poniedziałek,że w najbliższych miesiącach ceny jaj mogą poszybować w górę. Przyczyną takiej sytuacji jest zmniejszająca się liczba kur niosek.

piwo
29.08.2022 11:34 Spółka Anwil wznawia produkcję nawozów i dwutlenku węgla

Spółka Anwil zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, przekazał PKN Orlen. Wcześniej wstrzymano produkcję ze względu na wysokie ceny gazu.

flaga polska-flaga polski-flaga polska chmury-iberion
05.08.2022 15:01 Ceny żywności na światowych rynkach pikują w dół. W Polsce niestety przeciwnie

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała najnowszy indeks (FFPI) ukazujący zmiany cen żywności na świecie. Według wyliczeń ONZ w lipcu 2022 r. indeks wynosił 140,9 pkt, co oznacza spadek o 13,3 pkt względem czerwca. Oznacza to, że żywność na świecie gwałtownie potaniała, czego niestety nie widać w polskich sklepach, gdzie obserwujemy trend wręcz odwrotny. Według danych zawartych w indeksie spadek cen żywności z miesiąca na miesiąc jest największy od października 2018 r. Należy jednak pamiętać, że w marcu br. indeks osiągnął rekordowy wzrost do poziomu 159,3 punktów, aż o 17,9 pkt względem lutego. Ceny osiągnęły więc tak wysoki poziom, że spadki były właściwie nieuniknione. Spadek nastąpił z powodu mocnego wpływu cen olei roślinnych, nabiału, cukru, zbóż i mięsa. Również z powodu wzrostów cen tychże rodzajów żywności indeks urósł do rekordowych poziomów w marcu. Wyżej wymienione podkategorie produktów żywnościowych mają więc najistotniejszy wpływ na indeks FAO.

grzyby-dom-biznesinfo
28.07.2022 18:32 Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Lasy w Polsce cierpią z powodu suszy, a to bardzo negatywnie wpływa na grzybnię. Lasy są tak suche, że w wielu regionach kraju występuje ryzyko pożarów, co może mieć konsekwencje nie tylko w obecnym sezonie, ale również w przyszłych latach. O fatalnej sytuacji polskiej grzybni mówił w programie money.pl mówił Janusz Piechociński. Poseł PSL, były minister gospodarki i zapalony grzybiarz mówi, że mimo wybierania się do ulubionych zagajników systematycznie co dwa, to nie może znaleźć w nich grzybów. Problem występuje nawet po deszczach.

EN 01418123 0602
20.07.2022 15:52 Biedronka zaczyna reglamentować cukier. Wszystko z powodu braków towaru

Biedronka zdecydowała się na reglamentację cukru z powodu braków towaru. Od dzisiaj nie kupisz go więcej niż 10 kg na jeden paragon. – W celu zapewnienia dostępności naszym klientom do jednego z podstawowych produktów, jakim jest cukier, zdecydowaliśmy się wprowadzić od 20 lipca 2022 r. limit sprzedaży tego produktu – do 10 kg na jeden paragon – przekazał portalowi wiadomoscihandlowe.pl przedstawiciel Biedronki Marcin Hadaj.