BiznesINFO.pl
canva/naito8

Domena publiczna

Jesienią czekają nas drastyczne podwyżki cen jaj. Eksperci ostrzegają

30 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała w poniedziałek,że w najbliższych miesiącach ceny jaj mogą poszybować w górę. Przyczyną takiej sytuacji jest zmniejszająca się liczba kur niosek.

Wzrost cen o kilkadziesiąt procent

W przemyśle drobiarskim prognozy dotyczące przyszłości buduje się w oparciu o wylęgi piskląt, wyjaśnił Mariusz Szymyślik, dyrektor ds. analiz w KIPDiP, cytowany przez portalspozywczy.pl.

Tymczasem obserwujemy spadek liczby piskląt. W lipcu 2022 wylęgło się 1,7 mln piskląt niosek, to 47 proc. mniej niż w tym samym miesiącu rok temu i o 52 proc. mniej niż w czerwcu 2022 roku.

Prognozy dotyczące cen jaj nie są zbyt optymistyczne. Spadek bazy produkcyjnej może doprowadzić do rekordowo wysokich cen jaj. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz mówi, że ceny mogą być wyższe od obecnych nawet o kilkadziesiąt procent.

Zdaniem KIPDiP liczba nowo narodzonych kur będzie się zmniejszać, co klienci odczują podczas zakupów. Produkcji jaj nie da się zwiększyć z dnia na dzień.

Problemy hodowców w Europie

Polska nie jest jedynym krajem, w którym na świat przychodzi mniej piskląt niosek. Przykładowo w okresie luty-czerwiec br. w Niemczech wykluło się 38 proc. mniej piskląt niosek niż w tym samym okresie w zeszłym roku, a we Włoszech aż 47 proc.

Na sytuację producentów kur wpływa przede wszystkim niestabilność cen pasz oraz problemy z dostawą prądu i ciepła. Jak zaznacza izba, pasze stanowią ok. 60-70 proc. kosztów branży drobiarskiej. Koszty prowadzenia tego biznesu rosną, więc hodowcom się on po prostu nie opłaca.

Tagi:

ceny żywności

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >