BiznesINFO.pl
kombajn pszenica

pixino

Indie nagle zakazały eksportu pszenicy. W wielu krajach może jej zabraknąć

14 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Indie bardzo niespodziewanie zdecydowały się na zakaz eksportu pszenicy, swoją decyzję ogłosiły w sobotę. Przepis ma skutek natychmiastowy i indyjskie fimry nie mogą wyeksportować swoich plonów za granicę. Państwa G7 potępiły Indie za taką decyzję, ponieważ świat cierpi na niedobór pszenicy z powodu wojny na Ukrainie.

Indie uzasadniają zakaz eksportu pszenicy

Indie zdecydowały nagle o zakazie eksportu pszenicy za granicę, co uargumentowały troską o własnych obawetli i chęcią zapewnienia im dostępu do żywności. W tym roku zbiory pszenicy w Indiach były mniejsze z powodu rekordowych temperatur, co sprawiło, że ceny pszenicy na krajowym rynku wzrosły o 6,95 proc., podaje Hindustan Times.

Agresja Rosji sprawiła, że Ukraina nie jest w stanie wyeksportować swoich plnów, a do tej pory odpowiada za 12 proc. światowej produkcji pszenicy. Część zebranych już na Ukrainie zbóż utknęła w silosach i portach, nie mogąc wypłynąć w świat.

Grupa G7 skrytykowała Indie

Indie są po Chinach drugim na świecie największym producentem pszenicy. Zakaz eksportu z tego kraju znacząco ograniczy więc podaż na światowym rynku i podniesie ceny pszenicy w wielu krajach, które muszą go importować. Decyzja władz w Nowym Delhi spotkała się więc z krytyką państwa Grupy G7.

Niemiecki minister rolnictwa Cem Ozdemir określił działanie Indii jako nieodpowiedzialne. Zakaz eksportu pszenicy wywoła bowiem ogólnoświatowy kryzys, przez co ucierpią także indyjscy rolnicy, mówił na konferencji G7 w Sttutgarcie.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Niemiec, flickr

Handel

Ceny samochodów używanych w Niemczech rosną do niewyobrażalnych poziomów. Tendencja może przenieść się na nasz rynek

Czytaj więcej >

Handel

Niemiecka drogeria DM wchodzi na polski rynek za 2 dni. Dla pierwszych klientów przygotowano prezenty

Czytaj więcej >

Handel

InPost winduje ceny do góry. Firma podwyższa je drugi raz w ciągu miesiąca

Czytaj więcej >
skrzynka na listy

Handel

Fatalna wiadomość dla kierowców BMW, Mini i Porsche. Muszą udać się do serwisów

Czytaj więcej >

Handel

Biedronka od dziś wprowadza “tarczę antyinflacyjną”. Kluczowe produkty mają mocno potanieć

Czytaj więcej >
kawa

Handel

Zbiory kawy najgorsze w historii. Ulubionego napoju może zabraknąć

Czytaj więcej >