BiznesINFO.pl
puste półki-rossmann-papier toaletowy-biznesinfo

biznes info

Tego lata musimy nastawić się na braki towarów. Świat już zaczyna cierpieć na niedobory

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Najbliższe lato może obfitować w liczne niedobory produktów. Wiele państw świata zaczyna już zmagać się z brakiem dostępu to niegdyś wszędobylskich towarów. Bloomberg donosi o licznych niedogodnościach na rynku spożywczym.

W Australii brakuje sałaty, w USA popcornu, w Japonii cebuli, a spożywający najwięcej piwa na świecie Niemcy mogą niedługo borykać się z niedoborem szkła, co w konsekwencji znacznie obniży możliwości produkcyjne browarów. Rosjanie starają się uprzykrzyć życie całemu światu.

Braki towarów z powodu przerwanych łańcuchów dostaw

Niedawno pisaliśmy, że producent kultowego sosu sriracha, amerykańska firma Huy Fong Foods musi przerwać produkcję z powodu braku papryczek chilli. Chociaż w przypadku srirachy zadecydowała akurat nie wojna na Ukrainie, lecz susza w Kalifornii, to wiele z produktów może zniknąć z półek właśnie z powodu konfliktu wywołanego przez Rosjan.

Jedną z dalekich konsekwencji konfliktu jest dużo oszczędniejsze używanie pomidorów przez sieć McDonald's w Wielkiej Brytanii. Wszystko z powodu drogiego gazu, który jest niezbędny do ogrzania szklarni, gdzie mieszkają pomidory.

Brak szkła w Niemczech

Niemcy w szkło zaopatrywali się głównie w hutach ukraińskich. Z powodu przerwania łańcuchów dostaw z Ukrainy przestał więc docierać surowiec, a zapasy szkła w Niemczech powoli się kończą. W konsekwencji piwo zaczyna drożeć z powodu drożejącego szkła.

W Polsce produkcja szkła ma się całkiem dobrze, więc nie powinniśmy spodziewać się braków surowca na rodzimym rynku. Polska nie jest jednak rynkiem odizolowanym od reszty świata, dlatego jeżeli ceny piwa w Niemczech gwałtownie i znacznie wzrosną, w Polsce również możemy spodziewać się podwyżek w sklepach.

Tagi:

ceny żywności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Żabka wprowadza do sprzedaży nową przekąskę o nazwie Black Dog. Czarny hot dog z czarnym sosem

Czytaj więcej >

Handel

GUS: Sprzedaż detaliczna rośnie wolniej niż się spodziewano

Czytaj więcej >

Handel

Wzrosły dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu

Czytaj więcej >

Handel

Izba Zbożowo-Paszowa: spadły krajowe ceny zbóż

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa hipermarket Carrefour N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia - lista zakupow

Handel

Hipermarkety mają płacić w przyszłości wyższe podatki. Może to spowodować podwyżkę cen produktów

Czytaj więcej >

Handel

Budweiser ze sklepu, to nie ten sam Budweiser co sponsoruje Mundial. Wyjaśniamy częstą pomyłkę

Czytaj więcej >