Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykują się wielkie zmiany dotyczące L4. Wiele osób w Polsce się ucieszy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.12.2023 15:31

Szykują się wielkie zmiany dotyczące L4. Wiele osób w Polsce się ucieszy

pieniądze ZUS
Jaroszewska Agata goniec.pl

Szykują się wielkie zmiany w zwolnieniach lekarskich i wypłacaniu wynagrodzenia chorobowego. Pracownik przebywający na L4 nadal otrzymuje pieniądze, a nowy rząd ma plan, by nieco zmodyfikować podstawowe regulacje w tej kwestii. Kluczową rolę odegra ZUS.

Szykuje się rewolucja w zwolnieniach lekarskich

Zwolnienia lekarskie od jakiegoś czasu znajdują się pod czujną lupą kontrolerów. Okazuje się jednak, że również nowy rząd chce dokładniej przyjrzeć się kwestii L4 przysługującej pracownikom. Chodzi o samą kwestię finansowania wynagrodzenia chorobowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca nie tylko emerytury. Przejął również 500 plus, które od 1 stycznia zmieni się w 800 plus. Wszystko wskazuje na to, że kalendarz wypłat ZUS zostanie jeszcze bardziej rozszerzony. Nowy rząd chce wykorzystać Zakład do tego, by ułatwić życie przedsiębiorców.

1500 złotych miesięcznie dla matek już w 2024 r. Dla każdej rodziny, bez warunków?

Wynagrodzenie chorobowe do zmiany, plan zakłada większe zaangażowanie ZUS

- Pomożemy mikroprzedsiębiorcom obniżyć koszty działalności - czytamy w “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”. 35. podpunkt długiej listy obietnic wyborczej dotyczy właśnie zmian w wynagrodzeniu chorobowym. Pracownicy przebywający na L4 mogą już niedługo nie obciążać kieszeni swoich pracodawców.

ZOBACZ: Można dostać 2 tys. zł specjalnej renty. Jakie warunki należy spełnić?

- Zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika będzie płacił ZUS - zaproponowała w wyborczych “konkretach” Koalicja Obywatelska. Nie zakończyło się tylko na deklaracjach w czasie walki o głosy Polaków. Zapis dotyczący zmiany w wypłacaniu pieniędzy w ramach wynagrodzenia dla pracowników przebywających na L4 znaleźć można również w umowie koalicyjnej.

Wynagrodzenia na L4 nie wypłaci ci firma, tylko ZUS?

Pracodawcy mają przestać być objęci obowiązkiem wypłacania wynagrodzenia chorobowego. Obecnie pensja dla pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim wypłacana jest przez ZUS dopiero po przekroczeniu limitu puli dni, jakim obarczony jest pracodawca chorego pracownika. Dopiero później pieniądze wypłaca Zakład. To ma ulec zmianie.

ZOBACZ: Nowe świadczenie dla seniorów w przyszłym roku? Rząd już zdecydował

- Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Potężny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach musi być zatrzymany, dlatego strony Koalicji wprowadzą zasadę, że chorobowe pracownika już od pierwszego dnia będzie płacone przez ZUS - czytamy w 12. punkcie umowy koalicyjnej zatytułowanym “Przywrócimy korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej”.

Nowy rząd oficjalnie nie rozpoczął jeszcze zmian w kwestii regulacji wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Niemniej politycy nie wycofują się z planów. Władysław Kosiniak-Kamysz 12 grudnia mówił w Sejmie o temacie przerzucenia na ZUS obowiązku wypłaty wynagrodzenia w okresie od 1. dnia zwolnienia lekarskiego.

Źródło: gazetaprawna.pl