Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz tylko 3 dni na zmianę. Potem ZUS może nie wypłacić pieniędzy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.12.2023 20:12

Masz tylko 3 dni na zmianę. Potem ZUS może nie wypłacić pieniędzy

ZUS
Iberion

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim często popełniają spory błąd. Może on nawet spowodować, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestanie wypłacać środki za zwolnienie. Co zrobić, żeby tego uniknąć? 

Adres zamieszkania to kluczowe dane dla ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim jest zobowiązana do wpisania w systemach ZUS swojego aktualnego adresu zamieszkania.

Te dane są niezbędne, jeśli urząd będzie chciał zweryfikować, czy faktycznie realizujemy warunki zwolnienia. W momencie, gdy nie zastanie nas pod podanym adresem, możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami.

Będą chodzić po domach i sprawdzać jedną rzecz. 1 stycznia ruszą kontrole Polaków

ZUS daje trzy dni na zmianę w papierach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje osobie przebywającej na zwolnieniu chorobowym 3 dni na zmianę w dokumentach. Przedstawiciele zakładu sami przyznają, że często młode osoby dalej mają w swoich danych adres domu rodzinnego.

Dobrym rozwiązaniem będzie podanie odpowiedniego adresu lekarzowi, który wpisze je na naszym zwolnieniu. Zmienić swoje dane możemy za pośrednictwem platformy PUE ZUS.

Przez to przeoczenie można stracić pieniądze

Jeśli podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim zmienimy miejsce zamieszkania, to również konieczne będzie poinformowanie o tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale także pracodawcy. Jeśli nie dopilnujemy tych zmian w dokumentach, a odwiedzi nas kontrola, to ZUS może cofnąć wypłacanie pieniędzy. Może się zdarzyć też tak, że zakład zażąda zwrotu środków.