Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jedna z ostatnich decyzji rządu Morawieckiego. Wielu Polaków będzie wściekłych
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.12.2023 18:01

Jedna z ostatnich decyzji rządu Morawieckiego. Wielu Polaków będzie wściekłych

Mateusz Morawiecki
KAPiF

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało obwieszczenie, które - jak podaje “Fakt” - sprawi, że Polaków w najbliższym czasie czekają sporo większe wydatki. To jedna z ostatnich decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości.  

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS

Ministerstwo Rodziny i Polityki kierowane jeszcze przez Dorotę Bojemską, wydało ważne obwieszczenie w sprawie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w przyszłym roku.

Dokument prognozuje, że kwota przeciętnego wynagrodzenia będzie wynosiła 7824 zł, co jest świetną informacją dla pracujących na etacie. Jednak gorzej sprawy się mają w przypadku osób prowadzących własne firmy, bo składki ZUS będą sporo wyższe.

Dwie emerytury w grudniu. Seniorzy mają powody do radości

Polaków czekają dużo większe wydatki

Obecnie osoby, które pracują na własny rachunek muszą oddawać państwu około 1400 złotych miesięcznie, a w nadchodzącym roku będzie to już 1600 złotych miesięcznie. - Składki będą rekordowo wysokie. Rocznie na ubezpieczenie społeczne pracujący na własny rachunek zapłacą niemal 20 tys. zł - wylicza “Fakt”. Wzrost zaobserwujemy także w przypadku składki zdrowotnej. Teraz wynosi ona 314,10 zł, a w nowym roku wyniesie 381,78 zł.

Czy nowemu rządowi uda się zatrzymać te podwyżki?

Jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej może sprawić, że wzrost tych składek zostanie zatrzymany. Chodzi o plan wprowadzenia ulgi dla pracujących na swoim. Takie osoby również miałyby możliwość skorzystania z miesięcznych wakacji od składek.

- Dla przedsiębiorców, odprowadzających składki za siebie, wprowadzimy możliwość czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne - czytaliśmy w obietnicach zawartych w umowie koalicyjnej.

Tagi: PiS Pieniądze