Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wcześniejsza emerytura jest możliwa. Są jednak warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.12.2023 15:33

Wcześniejsza emerytura jest możliwa. Są jednak warunki

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Seniorzy myślący o wcześniejszej emeryturze w rzeczywistości mogą skorzystać z przywileju wcześniejszego otrzymywania świadczenia. Zawczasu potrzebne jest jednak spełnienie kilku ważnych warunków.

Wcześniejsza emerytura

Spora ilość mieszkańców Polski nie chce czekać do osiągnięcia wymaganego ustawowo wieku emerytalnego, aby otrzymywać świadczenie. Niektórzy poszukują nawet sposobów, aby cieszyć się emeryturą nieco wcześniej od innych.

Okazuje się, że wcześniejsze przejście na emeryturę w istocie jest możliwe. Jak wynika z doniesień serwisu next.gazeta.pl, trzeba uprzednio spełnić kilka warunków, aby otrzymać świadczenie nieco wcześniej.

Chcą wprowadzić zmiany w emeryturach. W przyszłym roku skorzystałoby ponad 60 tys. osób

Przywilej dla wybranych

Z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę mogą skorzystać te osoby, których praca odbywała się w szczególnych warunkach bądź w szczególnym charakterze. Te dwa terminy wydają się być mocno ogólnikowe, jednak w rzeczywistości prawo rozjaśnia konkretnie, kto może z tego uprawnienia skorzystać.

Do grona określanego jako “szczególne warunki” są zaliczane m.in. produkcja ołowiu i kadmu, praca pod ziemią czy zawód psychofizyczny. Ta ostatnia grupa składa się chociażby z ratowników - zarówno tych z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, jak i ratowników medycznych.

Z kolei jako pracę o “szczególnym charakterze” określa się kilkanaście zawodów. Są to m.in. nauczyciele, żołnierze zawodowi, dziennikarze czy pracownicy administracji celnej - oczywiście, cała lista jest znacznie dłuższa. Do tego, trzeba być urodzonym w latach 1948-1969.

Warunki i wnioski

Osoby chętne do wcześniejszego przejścia na emeryturę, które spełniają powyższe kryteria, muszą jeszcze spełnić kilka dodatkowych warunków. Przede wszystkim konieczne jest osiągnięcie wieku emerytalnego - nie ma jednakowego progu, ponieważ wszystko jest uzależnione od płci pracownika oraz wykonywanego zawodu. 

Dodatkowo trzeba mieć “za pasem” wymagany staż pracy w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze, a także udokumentowany staż składkowy i nieskładkowy w wymiarze 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Wymagany jest również brak bądź rezygnacja udziału w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Jeżeli chętny spełnia wszystkie wymagania, może bez obaw składać wniosek o emeryturę (EMP) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - musi to zrobić maksymalnie dzień przed swoimi 60. (w przypadku kobiet) bądź 65. (w przypadku mężczyzn) urodzinami. Do wniosku koniecznie trzeba dołączyć wniosek ERP-6 dot. okresów składkowych i nieskładkowych, a także wszystkie dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz jego okresy w szczególnych warunkach bądź charakterze.

źródło: next.gazeta.pl