Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dwie emerytury w grudniu. Seniorzy mają powody do radości
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.12.2023 16:04

Dwie emerytury w grudniu. Seniorzy mają powody do radości

Seniorki
Pixabay/silviarita

Okazuje się, że spora część seniorów będzie miała powody do świętowania. A wszystko to za sprawą podwójnej emerytury, na którą będzie mogło liczyć wiele osób pobierających świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  

Kiedy ZUS wypłaca świadczenia emerytalne?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury i renty w siedmiu terminach: 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dnia każdego miesiąca. Są one ustalane odgórnie dla każdego seniora. Zgodnie z przepisami, świadczenia muszą być dostępne na kontach jeden dzień przed terminem wypłaty. W przypadku, gdy wypadnie on w dzień wolny od pracy, to pieniędzy należy się spodziewać nawet dwa dni przed wyznaczoną datą wypłaty. 

Kontrole abonamentu RTV. Jest stanowisko Poczty Polskiej

Wypłaty emerytur w grudniu

Jeśli chodzi o wypłaty emerytur w grudniu, to wielu seniorów otrzyma swoje świadczenia w innym terminie niż zazwyczaj. To dlatego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje pieniądze wcześniej, jeśli wypłata wypadnie w weekend lub święto.

Właśnie taka sytuacja będzie miała miejsce w grudniu, bo akurat 25. dnia miesiąca przypada pierwszy dzień Bożego Narodzenia. W praktyce oznacza to, że emeryci otrzymają świadczenia najpóźniej do 22 grudnia. Podobnie będzie u osób, które termin wypłaty mają ustalone na 10. dzień miesiąca. W grudniu jest to niedziela, więc pieniądze powinny dotrzeć już 8 grudnia.

Część seniorów może liczyć na dwie emerytury w grudniu

Wszyscy seniorzy otrzymają swoje emerytury jeszcze przed świętami. To jeszcze nie wszystko, bo wszystko wskazuje na to, że niektórzy z nich w grudniu mogą liczyć na podwójne świadczenie. Co prawda nie będą to żadne nadprogramowe pieniądze, tylko emerytury styczniowe.

1 stycznia to dzień świąteczny, więc wypłata musi nastąpić wcześniej. Oznacza to, że niektórzy seniorzy otrzymają dwie emerytury - 1 grudnia i najprawdopodobniej 28 lub 29 grudnia.

Tagi: Emerytura ZUS