Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Będą chodzić po domach i sprawdzać jedną rzecz. 1 stycznia ruszą kontrole Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.12.2023 17:01

Będą chodzić po domach i sprawdzać jedną rzecz. 1 stycznia ruszą kontrole Polaków

Kontrola
Iberion

Już od 1 stycznia 2024 roku Straż Miejska ruszy z kontrolami domów. Okazuje się, że będą sprawdzać, czy właściciele nieruchomości przestrzegają obowiązku związanego z umieszczaniem na budynku tabliczki z nazwą ulicy oraz numerem domu. Co grozi za jej brak?

Obowiązek właścicieli nieruchomości

Tabliczki z nazwą ulicy i numerem domu są obowiązkiem dla wszystkich właścicieli nieruchomości, ale także ogromnym ułatwieniem pracy dla listonoszy, kurierów czy służb ratowniczych.

- W tym ostatnim przypadku, gdy liczą się cenne minuty, zawieszony w widocznym miejscu numer posesji może skrócić czas dojazdu karetki, a przez to przyczynić się do uratowania komuś życia. Oznakowanie nieruchomości leży więc w dobrze pojętym interesie właściciela - przekazuje Straż Miejska.

Dwie emerytury w grudniu. Seniorzy mają powody do radości

1 stycznia ruszają kontrole Polaków

Straż Miejska zapowiedziała, że w nadchodzącym roku właściciele nieruchomości mogą spodziewać się kontroli. Strażnicy będą sprawdzać, czy na budynkach widnieją tabliczki z numerami domów. - Jeśli ktoś więc do tej pory zaniedbał ten obowiązek, ma czas na jego dopełnienie - informują strażnicy. Okazuje się, że niedopilnowanie tego obowiązku może nieść ze sobą konsekwencje finansowe.

Co grozi właścicielom nieruchomości za brak tabliczki?

W przypadku złego oznakowania nieruchomości, właścicieli mogą czekać skutki karne oraz odszkodowania dla ewentualnych poszkodowanych. Jeśli tej tabliczki na budynku w ogóle nie ma, to wówczas Straż Miejska może ukarać właściciela mandatem w wysokości od 20 złotych do nawet 250 złotych