Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Urzędnicy na dniach mogą zapukać do twoich drzwi. Za brak tej umowy zapłacisz nawet 5000 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.12.2023 15:48

Urzędnicy na dniach mogą zapukać do twoich drzwi. Za brak tej umowy zapłacisz nawet 5000 zł

Pukanie do drzwi
Iberion

Urzędnicy już ruszyli z kontrolami domów. Okazuje się, że będą sprawdzać, czy posiadamy konkretne umowy związane z wywozem nieczystości. W przypadku ujawnienia pewnych nieprawidłowości, czeka nas surowa kara pieniężna.  

Urzędnicy ruszyli z kontrolami. Można zapłacić naprawdę potężną karę

Spora część Polaków może spodziewać się w najbliższym czasie wizyty urzędnika w swoim domu. Jest to związane z nowymi przepisami dotyczącymi prawa wodnego. Dla wszystkich samorządów priorytetem jest przeprowadzenie kontroli szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. 

Gminy są zobowiązane do przeprowadzenia ewidencji i sprawdzenia tych systemów. Muszą także złożyć sprawozdania w wojewódzkich inspektoratach środowiska.

Nie będzie już trzynastej i czternastej emerytury? Nowy rząd ma inny pomysł

Co dokładnie będą sprawdzać urzędnicy? Błąd może kosztować wysoką karę

Urzędnicy mają kontrolować gospodarstwa domowe niepodłączone do sieci kanalizacyjnej, których jest w całej Polsce około 500 tysięcy. Podczas takiej wizyty urzędnik musi sprawdzić czy mamy umowę z firmą zajmującą się wywozem płynnych nieczystości. Należy przedstawić także rachunki za ich wywóz. Jeśli ktoś posiada przydomową oczyszczalnię ścieków, to musi do kontroli przygotować umowy na odbiór osadów ściekowych, a także dokumenty, które ten odbiór potwierdzają. 

Wysokie kary pieniężne za brak tych dokumentów. Urzędnicy nie będą mieli litości

Warto pamiętać, że za nieposiadanie wyżej wymienionych umów, grozi grzywna w wysokości 5000 tys. złotych. Okazuje się, że nie tylko właściciele domów są narażeni na kary finansowe. 

Gminy bowiem też będą rozliczone z przeprowadzenia kontroli, a muszą zrobić to do końca tego roku. Jeśli nie wywiążą się z tego obowiązku, mogą zapłacić nawet 50 tys. złotych. 

Tagi: kontrola