Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1500 złotych miesięcznie dla matek już w 2024 r. Dla każdej rodziny, bez warunków?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.12.2023 13:41

1500 złotych miesięcznie dla matek już w 2024 r. Dla każdej rodziny, bez warunków?

Pieniądze
Iberion

Koalicja Obywatelska wprowadzenie “babciowego” zapowiadała jeszcze podczas trwania kampanii wyborczej. Teraz, gdy Donald Tusk objął stanowisko premiera Polski, potwierdził, że program wejdzie w życie już w 2024 roku. Czy w przypadku tego świadczenia będą obowiązywały limity zarobkowe?

Nowe świadczenie dla matek

“Babciowe” to zupełnie nowe świadczenie, które w swoich obietnicach wyborczych zawarła Koalicja Obywatelska. Jego założeniem jest wsparcie finansowe kobiet, które są gotowe na powrót do pracy po urodzeniu dziecka. 1500 złotych miesięcznie ma im pozwolić na wynajęcie opiekunki, opłacić żłobek czy zrefundować koszty opieki babci. 

Urzędnicy na dniach mogą zapukać do twoich drzwi. Za brak tej umowy zapłacisz nawet 5000 zł

"Babciowe" ruszy już w 2024 roku

Donald Tusk podczas wygłaszania swojego expose wspomniał o tym świadczeniu i zapowiedział, że pojawi się ono już niebawem. - Śmialiście się z babciowego, będzie babciowe, w tym roku. W ramach programu “Aktywna mama”. Wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, wszystkim rodzicom, którzy potrzebują tej pomocy na opiekę nad swoim maleństwem 1500 zł - mówił nowo wybrany premier Donald Tusk.

Będzie obowiązywał limit zarobkowy?

Nie wiadomo jeszcze, czy w przypadku “babciowego” będzie funkcjonowało kryterium dochodowe. Pytanie o to pojawia się dlatego, że przy podobnym programie samorządowym już kiedyś funkcjonowały limity zarobkowe.

Chodzi tu o świadczenie “Bon opiekuńczy”, z którego można było skorzystać w Szczecinie. Było to 500 złotych na dziecko do lat 3 na zapewnienie mu wybranej przez siebie opieki. Wówczas dochód na członka rodziny nie mógł przekraczać 1922 złotych, jeśli rodzice utrzymywali jedno dziecko oraz 2200 złotych w przypadku utrzymywania dwójki dzieci.