Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura dla urodzonych w tych konkretnych latach. ZUS wymaga ważnego dokumentu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.12.2023 12:26

Emerytura dla urodzonych w tych konkretnych latach. ZUS wymaga ważnego dokumentu

Senior, ręce
Pixabay/stevepb

Osoby, które urodziły się w latach 1949-1968 mają prawo przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli wykonują pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Aby otrzymać świadczenie, konieczne jest posiadanie jednego ważnego dokumentu. 

Wcześniejsza emerytura

Przejście na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego jest możliwe dla osób, które wykonują prace szczególnie istotne z punktu widzenia państwa, ale także ci, którzy wykonują swoje obowiązki w szczególnych warunkach. To główny wymóg, który należy spełnić, ale to jeszcze nie koniec.

Taka osoba musi mieć 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna) stażu, czyli okresów składkowych i nieskładkowych. Konieczne jest także odpowiedni staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Kolejnym warunkiem jest to, że nie można być członkiem otwartego funduszu emerytalnego lub przekazać środki na dochody budżetu państwa.

Urzędnicy na dniach mogą zapukać do twoich drzwi. Za brak tej umowy zapłacisz nawet 5000 zł

Wniosek o przyznanie wcześniejszego świadczenia

Do przejścia na wcześniejsze świadczenie konieczne jest złożenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku o emeryturę na formularzu EMP. Do niego musimy dołączyć informację o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ERP-6. Potrzebne też będą dokumenty przedstawiające okresy zatrudnienia oraz przyznawane wynagrodzenia. 

Ten dokument jest niezbędny do przejścia na wcześniejszą emeryturę

Bardzo istotnym elementem jest też odpowiedni wpis pracodawcy w papierach osoby zatrudnionej. Chodzi tu o odnotowanie, że dany pracownik faktycznie wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, dzięki którym można ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Taki wpis otrzymają tylko ci, którzy pracowali w zawodach znajdujących się w oficjalnym spisie zawodów.

Tagi: Emerytura