Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura z ZUS-u po zmarłej osobie. Trzeba spełnić jeden, kluczowy warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.12.2023 11:40

Emerytura z ZUS-u po zmarłej osobie. Trzeba spełnić jeden, kluczowy warunek

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Gdy umiera emeryt, jego świadczenie zostaje wstrzymane. Okazuje się jednak, że jest szansa na to, żeby bliska osoba mogła otrzymać ostatnią wypłatę zmarłego, ale konieczne jest spełnienie kluczowego warunku. 

Emerytura po zmarłym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o zasadach obowiązujących przy wypłatach emerytury po osobie zmarłej. Okazuje się, że współmałżonek lub dzieci mogą pobrać ostatnie świadczenie za miesiąc, w którym nastąpił zgon. to tak zwana “wypłata niezrealizowanego świadczenia”.

- Gdy ktoś zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił świadczenia za listopad tej osobie,  ponieważ otrzymał informację o zgonie emeryta lub rencisty, to na wniosek rodziny może zostać wypłacone  tzw. niezrealizowane świadczenie - informuje Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Urzędnicy na dniach mogą zapukać do twoich drzwi. Za brak tej umowy zapłacisz nawet 5000 zł

Dla kogo emerytura po zmarłym seniorze?

Niezrealizowane świadczenie emerytalne po zmarłym należy się najbliższym członkom rodziny. Mogą być to: współmałżonek i dzieci zamieszkujące ze zmarłym emerytem w jednym gospodarstwie domowym; współmałżonek i dzieci zamieszkujące w innym gospodarstwie domowym niż zmarły; inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym lub też ci, którzy utrzymywali zmarłego członka rodziny.

Wniosek o wypłatę świadczenia po zmarłym

Do wypłaty ostatniej emerytury po osobie zmarłej konieczne będzie złożenie wniosku ENS, który możemy znaleźć w każdej placówce ZUS, a także na stronie internetowej. Warto wspomnieć, że należ dołączyć do niego kilka niezbędnych dokumentów, takich jak odpis aktu zgonu, odpis aktu urodzenia lub zawarcia małżeństwa oraz dokumentów potwierdzających prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego lub utrzymywania zmarłego seniora. 

Tagi: Emerytura ZUS