Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Umowa koalicyjna. Nadchodzą duże zmiany w zwolnieniach lekarskich, szef nie wypłaci już chorobowego
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.11.2023 08:36

Umowa koalicyjna. Nadchodzą duże zmiany w zwolnieniach lekarskich, szef nie wypłaci już chorobowego

praca
Pixabay

W piątek 10 listopada liderzy ugrupowań opozycyjnych podpisały umowę koalicyjną. Zostały w niej zawarte różne postulaty dotyczące ważnych kwestii dla wielu Polaków, a jeden z nich dotyczy zwolnień lekarskich. Co takiego się zmieni?

Opozycja podpisała umowę koalicyjną

10 listopada partie opozycyjne oficjalnie podpisały umowę koalicyjną. Dokument zawiera postulaty, które chce zrealizować w przyszłości Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica. - To wielka satysfakcja, że możemy przekazać dobrą nowinę. Jesteśmy gotowi parafować tekst umowy koalicyjnej, który będzie zbiorem i drogowskazem dla naszej pracy. Doprowadziliśmy do zakończenia prac nad tym dokumentem - mówił Donald Tusk chwilę przed podpisaniem umowy.

Kiedy będą wypłacać "babciowe"? Do wzięcia ma być 1500 złotych

Ile zwolnień lekarskich wystawiono w 2022 roku?

W 2022 roku w Polsce wystawiono 27 mln zwolnień lekarskich - wynika z danych ZUS. Najczęstszą przyczyną były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (16,4 proc. ogółu). Kolejnymi powodami nieobecności Polaków w pracy były: ciążą, poród i połóg (15,7 proc. ogółu), choroby układu oddechowego (14,2 proc.), urazy, zatrucia i inne określone dolegliwości spowodowane czynnikami zewnętrznymi (13.3 proc.) oraz zaburzenia psychiczne (10 proc.).

Rewolucyjne zmiany w L4

Obecnie jest tak, że  pracodawcy przez 33 dni sami finansują chorobowe pracowników i dopiero od 34 dnia zasiłek wypłaca ZUS. Tylko w 2022 roku na ten cel pracodawcy wydali prawie 11 mld złotych. Umowa koalicyjna zapowiada sporą rewolucję w tej kwestii. Zakłada bowiem, że to państwo weźmie na siebie ciężar wypłaty zasiłku chorobowego i to już od pierwszego dnia choroby pracownika.