Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ile zarabiają pracownicy Żabki? Ujawniono zaskakujące stawki
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 09.11.2023 17:48

Ile zarabiają pracownicy Żabki? Ujawniono zaskakujące stawki

Żabka, sklep, logo, hulajnoga
Marek BAZAK/East News

Żabka to sieć małych i funkcjonalnych sklepów, obecna na polskim rynku od przeszło 25 lat. Sklepy tej firmy zyskały ogromną popularność, głównie za sprawą ciekawych promocji, szerokiego asortymentu oraz zaskakujących kampanii reklamowych. Obecnie Żabki można spotkać praktycznie na każdym rogu. Nic w tym dziwnego, bo w Polsce obecnych jest aż 9978 sklepów tej firmy. Zastanawialiście się kiedyś, ile można zarobić pracując w Żabce? Stawki są zaskakujące.

Jak wygląda zatrudnienie w Żabce? To franczyzobiorca zarządza lokalem

Należy mieć na uwadze, iż zdecydowana większość Żabek funkcjonuje na zasadzie franczyzy, czyli działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę, pod szyldem sieci. Krótko mówiąc, franczyzobiorca działa we własnym imieniu i na własny rachunek, ale z koncepcją określoną przez franczyzodawcę. Jak podkreśla serwis biznes.interia.pl, taki model biznesowy jest całkowicie inny od tego, jak funkcjonują inne popularne sieci w Polsce, jak np. Biedronka, Auchan czy Dino. Okazuje się, że to z powodu systemu franczyzy, zarobki pracowników Żabki są mocno zróżnicowane.

Burger Drwala powrócił do McDonald's. Cena kultowej kanapki budzi zaskoczenie

Zarobki w Żabce. Kwestie wynagrodzenia nie są jasno sprecyzowane

Z doniesień serwisu biznes.interia.pl wynika, że to franczyzobiorcy, którzy zarządzają lokalem, ustalają warunki zatrudnienia, w tym formę wynagrodzenia. Oznacza to, że dwie osoby pracujące w Żabkach oddalonych zaledwie o kilkaset metrów, mogą otrzymywać różne wynagrodzenie. Jak podaje serwis, franczyzobiorcy najczęściej decydują się na zatrudnianie na podstawie umowy zlecenie oraz umowy o pracę.

Choć z powyższych powodów ciężko jest ustalić, ile co miesiąc trafia do kieszeni pracowników Żabki, to można zauważyć, że nowym pracownikom proponowane jest ok. 3 tys. zł “na rękę”. Zazwyczaj stawka godzinowa w Żabce wynosi niewiele ponad minimalną godzinową stawkę brutto - 24/25 zł brutto na godzinę.

Wynagrodzenie adekwatne do obowiązków? Niekoniecznie

Serwis podaje, że zarobki mogą być również uzależnione od popularności punktu. Im więcej klientów pojawia się w danym sklepie, tym wynagrodzenie może być większe. Należy mieć również na uwadze, iż franczyzobiorca ustala nie tylko warunki zatrudnienia i wysokość pensji swoich pracowników, ale również wpływa na zakres ich obowiązków. A ten jest dużo szerszy, niż osoby, która tylko “pracuje na kasie”. Poza klasycznymi obowiązkami, pracownicy muszą przyjmować i wydawać paczki, przygotowywać szybkie przekąski czy drukować kupony Lotto. Waszym zdaniem zarobki pracowników tej popularnej sieci są adekwatne do ich obowiązków?