Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Pracownicy poszukiwani. W tej branży zarabiają lepiej niż w IT
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.06.2024 19:43

Pracownicy poszukiwani. W tej branży zarabiają lepiej niż w IT

praca przy komputerze
Fot. Pixabay/StartupStockPhotos

W dobie ostatnich masowych zwolnień, coraz więcej osób poszukuje szansy, by się przebranżowić. Warto rozważyć szczególnie jeden kierunek rozwoju kariery zawodowej. Pracownicy w tej branży są coraz bardziej pożądani, a stawki idą w górę. Również polskie firmy potrzebują ich coraz częściej.
 

Pracownicy w tym zawodzie pilnie poszukiwani

Podczas gdy coraz więcej osób traci pracę z powodu bankructwa firm, pracownicy z tej branży nie muszą martwić się o brak zatrudnienia. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów, a także firmy Sodexo i Antal, w naszym kraju rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w jednej dziedzinie, a aż 72% ekspertów z tej branży zakłada, iż trend ten będzie się utrzymywać. Tak potrzebnymi pracownikami w ostatnich latach okazują się być… specjaliści ds. zakupów.

ZUS wypłaci 330 zł bez względu na wiek. Te osoby nie muszą nawet składać wniosku

Czym zajmują się specjaliści ds. zakupów?

Sama nazwa zawodu może brzmieć enigmatycznie, ponieważ sedno sprawy jest o wiele bardziej skomplikowane. W rzeczywistości na specjalistach ds. zakupów spoczywa olbrzymia odpowiedzialność — niemal jedna trzecia menedżerów z tej branży zarządza budżetami w wysokości aż 50 mln zł. Do ich głównych zadań należy nie tylko negocjowanie warunków zakupu, czy samo kupno surowców.

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu specjaliści ds. zakupów odgrywają kluczową rolę, odpowiadając za coraz szerszy zakres zadań związanych z bieżącą działalnością firm. Ich praca, niegdyś skupiona głównie na negocjacjach i logistyce, ewoluuje w kierunku strategicznego zarządzania i optymalizacji procesów zakupowych. Efektywność działania przedsiębiorstw zasadniczo zależy od sprawnej organizacji zakupowej, która nadzoruje procesy wewnętrzne i wspiera podejmowanie decyzji strategicznych – tłumaczy Artur Skiba, prezes firmy.

Ile zarabia specjalista ds. zakupów?

Skąd tak nagły wzrost zapotrzebowania na ekspertów z branży zakupowej? Podobnie jak na wiele innych zmian w biznesie, również do tej przyczyniła się pandemia. Ma to związek z dążeniem przedsiębiorców do generowania oszczędności, a kluczem do tego mają być właśnie specjaliści ds. zakupów. Jak tłumaczy Monika Droździak z Sodexo Polska, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników, wzrosły również oferowane im stawki. W ciągu ostatnich czterech to różnica nawet 10%! To zdecydowanie wyższy wzrost niż w branży IT, w której pensje zostały podniesione o zaledwie 1%, a jednocześnie jedna z największych podwyżek po 2020 roku.