Polacy zdecydowali przed II turą wyborów. Trzaskowska czy Nawrocka? To w niej widzą pierwszą damę

Kampania prezydencka wchodzi w decydującą fazę — z grona trzynaściorga kandydatów, którzy przystąpili do zaciętego, choć nie do końca wyrównanego wyścigu do Pałacu Prezydenckiego wyłoniono dwie osoby, które już 1 czerwca zmierzą się w II turze wyborów. Choć nazwiska Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego są obecnie odmieniane przez wszystkie przypadki, spore zainteresowanie budzą również ich żony. "Super Express" wespół z Instytutem Badań Pollster postanowił sprawdzić, którą z nich Polacy postrzegają jako lepszą kandydatkę na pierwszą damę.
Wybory prezydenckie w Polsce. Zacięta walka między Nawrockim a Trzaskowskim do samego końca
Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się już w niedzielę, 1 czerwca 2025 roku. Będzie to efekt pierwszej tury przeprowadzonej 18 maja 2025 roku, w której żaden z kandydatów nie zdobył wymaganej większości głosów. Do drugiego etapu przeszli Rafał Trzaskowski — obecny prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej, który w pierwszej turze uzyskał 31,36 proc. poparcia, oraz Karol Nawrocki — historyk i prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość, który zdobył 29,54 proc. głosów.

Gdy stawka wyborcza jest tak ogromna, nie ma czasu na złapanie oddechu. Na ostatniej prostej kandydaci wciąż intensywnie walczą o głosy tych, którzy 18 maja na nich nie zagłosowali. Pewnym zaskoczeniem jest natomiast tempo zmiany narracji wokół skandali i oskarżeń w dobiegającej końca kampanii prezydenckiej, co unaoczniają sondaże, zakłady bukmacherskie, a także darmowe narzędzia Google, pozwalające śledzić trendy i gwałtowne wzrosty popularności konkretnych fraz w wyszukiwarkach.
Czytaj więcej: II tura wyborów prezydenckich 2025. Bukmacherzy już wiedzą, wynik może zaskoczyć wielu

Małgorzata Trzaskowska i Marta Nawrocka na ustach (i w wyszukiwarkach) Polaków
I tak, wbrew przewidywaniom ekspertów jakoby debata wyborcza miała skupić się głównie na programach kandydatów oraz tematach takich jak podatki czy bezpieczeństwo, to w dobie rosnącego znaczenia mediów społecznościowych te kwestie zeszły na dalszy plan. Zamiast nich dominowały takie motywy i symbole jak flaga, piwo z Mentzenem, Grand Hotel, kawalerka, snus czy kampania dezinformacyjna.
Zakres informacji, który obecnie interesuje wyborców, pokazuje się także w rosnącej liczbie wyszukiwań dotyczących członków rodzin kandydatów, zwłaszcza ich żon. Analiza informacji zebranych przez Google Trends ukazuje, że Małgorzata Trzaskowska oraz Marta Nawrocka w ciągu ostatnich miesięcy zyskały na popularności. Obie panie aktywnie angażują się w kampanię wyborczą swoich mężów i wspierają ich w wyścigu o fotel prezydenckim. Naturalnym więc wydaje się to, że wyborcy interesują się m.in. ich wiekiem, wzrostem, wykształceniem, zawodem i miejscem urodzenia. Jednocześnie — niekoniecznie w oderwanie od działalności ich małżonków — oceniają je w roli pierwszej damy.

W sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" ankietowani wskazali, którą z pań chętniej widzą w roli następczyni Agaty Kornhauser-Dudy. Co interesujące, w tym porównaniu przewaga jest bardziej wyraźna niż w przypadku sondaży dotyczących ich mężów, gdzie wyniki są bardzo wyrównane, a na prowadzeniu zmienia się raz jeden, raz drugi.
Czytaj więcej: Polonia idzie na rekord przed II turą wyborów. Alarmujące dane dla jednego z kandydatów
Kto byłby lepszą pierwszą damą - Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? Polacy zabrali głos
Małgorzata Trzaskowska pochodzi z Rybnika i jest polską ekonomistką oraz absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Aktywnie działa społecznie, uczestnicząc m.in. w demonstracjach na rzecz ochrony konstytucji i praw kobiet. Poznała Rafała Trzaskowskiego podczas studiów w 1997 roku, a w 2002 roku wzięli ślub. Mają dwoje dzieci — córkę Aleksandrę i syna Stanisława.
Przez ponad dekadę pracowała w warszawskim ratuszu, zajmując się koordynacją projektów promujących miasto i wspierających rozwój gospodarczy. W 2019 roku, gdy jej mąż został prezydentem Warszawy, zrezygnowała z pracy, by uniknąć zarzutów o konflikt interesów. W 2025 roku otwarcie opowiedziała o swojej walce z rakiem piersi oraz o dwukrotnej utracie ciąży. W trakcie trwającej kampanii prezydenckiej zwracała szczególną uwagę na znaczenie głosów kobiet, które mogą mieć kluczowy wpływ na wynik wyborów.
Marta Nawrocka, pochodząca z Gdańska, jest urzędniczką państwową oraz żoną Karola Nawrockiego, z którym zawarła związek małżeński w 2010 roku. Para ma dwoje dzieci — Antoniego i Katarzynę, a Daniel, choć nie jest biologicznym synem Karola, idzie w ślady ojczyma i również aktywnie angażuje się w jego kampanię prezydencką. Marta ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od ponad 17 lat związana jest z Krajową Administracją Skarbową, gdzie zajmuje się m.in. kontrolą przemysłu naftowego i spirytusowego oraz zwalczaniem nielegalnego hazardu. Wcześniej pracowała w Służbie Celnej.
Marta Nawrocka deklaruje, że w roli pierwszej damy chciałaby skoncentrować się na pomocy osobom z niepełnosprawnościami oraz ich bliskim. Zapowiada również zaangażowanie w inicjatywy charytatywne i społeczne, ze szczególnym naciskiem na promowanie integracji i dostępności.
Instytut Badań Pollster zapytał respondentów: „Która z żon kandydatów na prezydenta będzie lepszą pierwszą damą?”, zaś samo badanie odbyło się 25 maja metodą CAWI na próbie 1011 dorosłych Polaków, reprezentatywnej dla populacji powyżej 18. roku życia. 56 proc. ankietowanych wskazało Małgorzatę Trzaskowską, żonę Rafała Trzaskowskiego, jako lepszą kandydatkę na tę rolę. Z kolei Marta Nawrocka, żona Karola Nawrockiego, otrzymała 44 proc. głosów. Maksymalny błąd statystyczny wyniósł około 3 proc.



































