biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Lepiej sprawdź, gdzie głosujesz w drugiej turze. Zmieniający miejsce mogą być zaskoczeni
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.05.2025 18:34

Lepiej sprawdź, gdzie głosujesz w drugiej turze. Zmieniający miejsce mogą być zaskoczeni

pkw
Fot. mat. prasowe PKW

W odpowiedzi na rosnącą mobilność kodeks wyborczy umożliwia Polakom wzięcie udziału w wyborach także poza macierzystą komisją. Służy temu m.in. możliwość jednorazowej zmiany miejsca głosowania, z której korzystają setki tysięcy wyborców. Trzeba jednak wiedzieć o ważnym warunku, który trzeba spełnić przed głosowaniem w II turze – zaniedbania mogą skończyć się niemiłym zaskoczeniem w lokalu wyborczym.

Uwaga zmieniający miejsce głosowania! Nie każdy wie, jak działa system

W I turze wyborów frekwencja przekroczyła 67 proc., co zapewne nie udałoby się, gdyby część wyborców nie skorzystała z możliwości jednorazowej zmiany miejsca głosowania. Propozycja ta adresowana jest do osób, które tymczasowo lub stale przebywają poza miejscem zameldowania i wiedzą, że będą głosować w innej komisji niż tej, do której pierwotnie zostali przypisani.

Są na to dwa sposoby. Pierwszym jest pobranie zaświadczenia, które można okazać w dowolnej komisji wyborczej i głosować w tym lokalu, który wybierzemy. Można także jednorazowo zawczasu wskazać komisję, w której będziemy głosować. Tutaj jednak pojawia się kwestia, o której nie każdy wyborca wie.

Projekt_bez_nazwy_25_c3b100dc55.png
Fot. materiały własne
Komunikat dla wyborców przed II turą. Stracisz prawo, jeśli zignorujesz. Wkrótce upływa termin Szokujące oskarżenia wobec Karola Nawrockiego. W tle luksusowy hotel i kobiety. Jest odpowiedź kandydata

Komisja z I tury domyślnie obowiązuje także w II turze. Jest jeszcze czas na zgłoszenie zmian

Ministerstwo cyfryzacji zwraca uwagę, że jednorazowa zmiana miejsca głosowania obowiązuje podczas całych wyborów. Oznacza to, że w raz wybranej komisji (innej niż przypisana ze względu na zameldowanie) wyborca głosować musi zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów.

Oczywiście dzieje się tak, jeśli pomiędzy pierwszą i drugą wyborów nie zostanie dokonana zmiana. Rzecz w tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę, że trzeba jej dokonywać, i po zagłosowaniu podczas podróży 18 maja, 1 czerwca będzie chciał już głosować w "domowej" komisji. Tam czeka go zaskoczenie – wciąż będzie przypisany do tej komisji, w której głosował w I turze.

normal_1747707421_akpa20250519-konf1t-po-pw-6252-low.jpg

Zostały 2 dni na wprowadzenie ostatecznych zmian

Na szczęście jest jeszcze czas, aby zweryfikować dane lokalu wyborczego, w którym zagłosować mamy w II turze – termin upływa w czwartek 29 maja. Procedura zmiany miejsca głosowania przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku pierwszej tury. Wniosek składa się bezpłatnie przez internet na rządowych stronach.

Również czwartek 29 maja jest ostatnim dniem, aby pobrać z urzędu gminy zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnie wybranej komisji. W tym przypadku mowa wyłącznie o fizycznych dokumentach. Nie ma możliwości posłużenia się cyfrową wersją zaświadczenia, a zgłosić się po fizyczną wersję należy się osobiście w urzędzie gminy odpowiedniej do adresu zameldowania.

Inny termin obowiązuje tych wyborców, którzy mieszkają poza granicami Polski. Jeszcze tylko dziś do godziny 23:59 będą oni mogli zarejestrować się w konsulatach lub online. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował w mediach społecznościowych, że w tym roku taka forma głosowania cieszy się wyjątkową popularnością, a swój pakiet pobrało już ponad 650 tys. osób.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: