Polacy latają tam na potęgę. MSZ ostrzega turystów przed wakacjami, na to muszą uważać

Kusi niskimi cenami, pogodą i all inclusive, a każdego roku odwiedza ten kraj wielu turystów z Polski, zwłaszcza w szczycie sezonu. Rajskie wakacje niestety szybko mogą się tam zamienić w pasmo kłopotów, wystarczy chwila nieuwagi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed naciągaczami i oszustami w zagranicznych kurortach w kraju, do którego często latają Polacy — nie wszystko tam wygląda tak niewinnie, jak się wydaje.
Turyści z Polski oszukiwani w zagranicznym kurorcie — MSZ ostrzega
Wakacyjny sezon trwa w najlepsze, a wielu Polaków, zmęczonych kapryśną pogodą w kraju, decyduje się na wypoczynek poza granicami. Wybór często pada na kierunki słoneczne, przystępne cenowo i dobrze znane. Jednak planując zagraniczny urlop, warto pamiętać, że nie wszystkie niespodzianki będą przyjemne. Przed wyjazdem do obcego kraju, warto zajrzeć na oficjalną stronę MSZ i sprawdzić aktualne ostrzeżenia oraz wskazówki dotyczące danego kraju. To praktyczne źródło wiedzy o lokalnych zagrożeniach, zasadach bezpieczeństwa, a także procedurach w razie problemów. Równie dobrą praktyką jest rejestracja podróży w systemie Odyseusz — to szybka i prosta czynność, która w nagłych przypadkach może ułatwić kontakt z polską placówką dyplomatyczną i przyspieszyć pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Tym razem Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed nieuczciwymi praktykami w jednym z najpopularniejszych wakacyjnych krajów — wystarczy około dwie godziny lotu samolotem, by znaleźć się w miejscu idealnym na letni wypoczynek… ale także pełnym potencjalnych pułapek. Jak ich unikać?

Obietnica rajskich wakacji a potem przykre rozczarowanie — już wielu Polaków dało się oszukać
Z jednej strony szerokie, piaszczyste plaże nad ciepłym morzem, z drugiej – górskie szlaki, jaskinie i klasztory wykute w skałach. Można tam znaleźć tętniące życiem nadmorskie promenady, klimatyczne, kamienne starówki, winnice, a nawet ruiny starożytnych twierdz i rzymskich łaźni. Popularne są wycieczki do malowniczego miasteczka wpisanego na listę UNESCO, rejsy po Zatoce, a także relaks w naturalnych gorących źródłach. A wszystko to w zasięgu zaledwie dwóch godzin lotu z Polski.
Chodzi o Bułgarię – jeden z częściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. To kraj, który łączy śródziemnomorski klimat, atrakcyjne ceny i infrastrukturę dostosowaną do potrzeb masowej turystyki. Nic dziwnego, że z roku na rok coraz więcej rodaków decyduje się właśnie na urlop nad Morzem Czarnym — najczęściej w takich miejscowościach jak Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Nesebyr, Sozopol czy Warna.
Przed wyjazdem na bułgarski wypoczynek, warto poznać kilka kluczowych zasad i różnic kulturowych, które mogą zaskoczyć nieprzygotowanego turystę.

Przede wszystkim, w Bułgarii obowiązują specyficzne normy drogowe i przepisy karne, które są rygorystycznie egzekwowane. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila, a jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków może skutkować nie tylko wysoką grzywną, ale nawet przepadkiem pojazdu na rzecz państwa — o ile należy on do sprawcy.
Warto też wiedzieć, że rozmowy telefoniczne podczas prowadzenia auta są zakazane, chyba że korzysta się z zestawu głośnomówiącego. Obowiązuje też całoroczna jazda z włączonymi światłami mijania oraz surowe kary za przejazd na czerwonym świetle czy przekroczenie prędkości. Winiety są obowiązkowe na większości dróg, a ich brak może oznaczać kosztowne konsekwencje.
Równie istotne są różnice obyczajowe — w Bułgarii gesty głową mają odwrotne znaczenie niż w Polsce. Kiwnięcie na „tak” oznacza „nie”, a ruch przeczący to w rzeczywistości potwierdzenie. To może prowadzić do nieporozumień, dlatego warto upewniać się werbalnie, co nasz rozmówca ma na myśli.
Mimo gościnności i uroku bułgarskich kurortów nie wszystko, co spotyka się na miejscu, jest tak idylliczne, jak mogłoby się wydawać. W ostatnich latach polski MSZ regularnie odnotowuje sygnały od podróżnych, którzy padli ofiarą nieuczciwych praktyk. Co dokładnie ich spotkało, jakich sytuacji warto unikać i co robić, aby nie dać się oszukać?
5 rzeczy, na które musisz uważać w Bułgarii
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez MSZ, najwięcej niebezpiecznych zdarzeń odnotowuje się właśnie w dużych kurortach nadmorskich. Turyści powinni szczególnie uważać w lokalach nocnych, klubach i pubach, na prywatnych plażach i basenach hotelowych, w kantorach wymiany walut, czy na nieoznakowanych parkingach i przydrożnych barach, gdzie dochodzi do kradzieży pojazdów, szczególnie nowych aut — MSZ zaleca nawet, by w miarę możliwości unikać podróży nowym samochodem do Bułgarii.
Choć Bułgaria uchodzi za kraj bezpieczny, nie brakuje tam przypadków kradzieży, zawyżania rachunków czy nieuczciwych praktyk w lokalach usługowych i turystycznych.
Zaleca się również zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w lokalach nocnych, klubach, pubach. Zdarzają się przypadki znacznego zawyżania rzeczywistych rachunków i w konsekwencji nieprzyjemne dla klientów interwencje ochrony danego lokalu — ostrzega MSZ.

5 rzeczy, na które trzeba uważać w Bułgarii
1. Zawyżone rachunki w lokalach nocnych
W klubach, dyskotekach i pubach zdarzają się przypadki doliczania ukrytych lub zawyżonych opłat do rachunku. Odmowa zapłaty może skutkować interwencją ochrony. Zawsze proś o cennik i sprawdzaj rachunek przed zapłatą.
2. Kradzieże samochodów i włamania
W sezonie letnim dochodzi do wielu kradzieży aut — zwłaszcza nowych modeli. Nie zostawiaj rzeczy na widoku i unikaj niestrzeżonych parkingów. W miarę możliwości nie podróżuj do Bułgarii nowym samochodem.
3. Płatne plaże i baseny
Niektóre plaże i baseny należą do prywatnych hoteli i ośrodków. Jeśli nie jesteś ich gościem, możesz zostać poproszony o uiszczenie opłaty. Korzystanie z tych miejsc bez zezwolenia może skończyć się wezwaniem ochrony lub policji.
4. Kantory wymiany walut
Uważaj przy wymianie pieniędzy — niektóre kantory oferują zaniżone kursy lub pobierają dodatkowe prowizje. Zawsze pytaj o końcową kwotę przed transakcją i unikaj wymiany pieniędzy „na ulicy”.
5. Niebezpieczne zjawiska przyrodnicze
Latem w Morzu Czarnym występuje tzw. „martwa fala” — silne prądy wsteczne, które są niewidoczne z powierzchni, ale bardzo niebezpieczne. Pływaj tylko na strzeżonych plażach i stosuj się do zaleceń ratowników.
Bułgaria oferuje wiele atrakcji i stanowi atrakcyjny kierunek wakacyjny, ale – jak każdy zagraniczny region wymaga czujności i świadomości lokalnych realiów. Przed udaniem się w podróż warto zapoznać się z aktualnymi informacjami i zaleceniami MSZ, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i móc cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem.





































