Grzegorz Braun w poważnych tarapatach. Jest akt oskarżenia, na liście aż siedem przestępstw

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi Braunowi. Lista czynów, których miał dopuścić się polityk, jest długa — nie chodzi tylko o głośny incydent „gaśnicowy”, który miał miejsce w 2023 roku w Sejmie. To jedynie początek kłopotów europosła.
Najgłośniejszy incydent z udziałem Grzegorza Brauna
Poseł Konfederacji odpowie między innymi za swój najgłośniejszy incydent, czyli zgaszenie w Sejmie świecznika chanukowego. Jak opisała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, 12 grudnia 2023 r. w korytarzu sejmowym Braun publicznie znieważył grupę ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową, przez wypowiadanie słów: „tacy jak pani to wstyd, nie powinno was być”.
Co więcej, przeszkodził publicznemu wykonywaniu aktu religijnego zapalenia świec w świeczniku chanukija i znieważył przedmiot czci religijnej, poprzez ugaszenie przy użyciu gaśnicy świec zapalonych w świeczniku chanukija. Tym samym obraził uczucia religijne wyznawców judaizmu.
Z tym zdarzeniem wiąże się jeszcze jedno z zarzucanych Braunowi przestępstw, czyli naruszenie nietykalności cielesnej lekarki Magdaleny Gudzińskiej-Adamczyk, która uczestniczyła w owej uroczystości w Sejmie. Kiedy kobieta powstrzymywała polityka przed zgaszeniem świec chanukowych, ten skierował w jej stronę strumień gaśnicy z substancją proszkową, czym spowodował u niej lekki uszczerbek na zdrowiu, trwający nie dłużej niż 7 dni.
Prokuratura poinformowała o wysunięciu wobec Grzegorza Brauna aktu oskarżenia, który oprócz incydentu „gaśnicowego”, zawiera również znacznie więcej przestępstw, których miał dopuścić się europoseł. Lista czynów jest długa.


Jest akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi Braunowi
Jak podaje Business Insider, akt oskarżenia został skierowany w środę do Sądu Rejonowego Warszawa-Praga Południe w Warszawie. Oskarżenie wobec Grzegorza Brauna ma obejmować siedem czynów i dotyczyć szczególnie wspomnianych już wydarzeń z grudnia 2023 r. gdy w trakcie uroczystości w Sejmie Braun przy użyciu gaśnicy zgasił świece chanukowe, ale nie tylko.

Zarzuty dotyczą również zdarzenia w Niemieckim Instytucie Historycznym, gdzie Braun zakłócił wykład o Holokauście, a także incydentu w krakowskim sądzie, z którego europoseł wyniósł ustawioną przez sędziów choinkę i wyrzucił ją do kosza na zewnątrz.
Oskarżenie wobec Brauna odnosi się też do wydarzeń w budynku Narodowego Instytutu Kardiologii, kiedy w 2022 r., podczas trwania pandemii Covid-19, europoseł wszedł do szpitala z grupą osób — żadna z nich nie miała maseczek. Grzegorz Braun wtargnął następnie na spotkanie dyrekcji placówki i zaatakował jej dyrektora Łukasza Szumowskiego, ówczesnego ministra zdrowia, który odpowiadał za działania resortu w trakcie trwania epidemii. Akt oskarżenia z prokuratury to nie koniec kłopotów polityka.
Adam Bodnar wnioskuje o uchylenie immunitetu Brauna
Prokurator generalny Adam Bodnar tydzień temu skierował do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Grzegorzowi Braunowi, natomiast do Sejmu trafił inny wniosek, tym razem o uchylenie immunitetu posłowi Romanowi Fritzowi. Braunowi zarzucane są cztery przestępstwa, a Fritz miał mieć współudział w jednym z nich.
Prokuratura chce pociągnąć posła Fritza do odpowiedzialności karnej. Jest ono możliwe jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu RP.
Podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu Romanowi Fritz są ustalenia dokonane na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w postępowaniu Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie. Uzyskane dowodowy, a w tym zeznania świadków i protokoły oględzin nagrań video, uzasadniają dostatecznie podejrzenie popełnienia przez posła przestępstwa polegającego na dokonaniu w dniu 6 maja 2025 r. w Katowicach, wspólnie i w porozumieniu z ustaloną osobą (chodzi o europosła Grzegorza Brauna – red.), kradzieży zuchwałej flagi Unii Europejskiej wystawionej w holu Ministerstwa Przemysłu, powodując tym stratę w kwocie 388,00 zł na szkodę Ministerstwa Przemysłu, tj. o czyn z art. 278 § 3a kk – czytamy w komunikacie prok. Anny Adamiak, Rzeczniczki Prasowej Prokuratora Generalnego.
Wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi został skierowany do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, ze względu na działania prokuratury, która zamierza postawić mu zarzuty dotyczące czterech czynów.
To trzeci wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi w związku z prowadzonymi postępowaniami karnymi w trzech jednostkach organizacyjnych prokuratury, w których zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia dostatecznie popełnienie przez niego łącznie 17 przestępstw — przekazała w oficjalnym komunikacie rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego, prok. Anna Adamiak.



































