Tańsze zakupy dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek, mało kto o tym wie

Promocje, gazetki i karta lojalnościowa sklepu — okazuje się, że to nie jedyny sposób, żeby zaoszczędzić na zakupach. Najpopularniejsze sieci sklepów, takie jak Biedronka, Lidl czy Kaufland, mają specjalne zniżki dla wybranych klientów. W tym seniorów, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Co zrobić, by przy kasie zapłacić mniej?
To sposób na tańsze zakupy. Skorzysta tylko jedna grupa
Kolejne podwyżki w sklepach motywują Polaków do poszukiwań jak najlepszych ofert, nawet przy okazji codziennych zakupów. Zjawisko “polowania na promocje” bardzo często dotyczy osób starszych, które muszą mierzyć się z ograniczonym budżetem, nawet mimo ewentualnych dodatków do emerytury czy renty wdowiej.
Gospodarstwa domowe w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogą zwykle liczyć na świadczenia socjalne, ale części klientów przysługują także specjalne zniżki w sklepach, które pozostają niezależne od dochodu. Najpierw jednak trzeba spełnić jeden warunek — i złożyć jeden wniosek.


Polacy nie mają o tym pojęcia. Promocje z gazetki to przy tym nic
Do najpopularniejszych sposobów na oszczędzanie zdecydowanie należy posiadanie aplikacji lub karty lojalnościowej sklepu, takiej jak Moja Biedronka czy Lidl Plus. Często klienci przeglądają gazetki promocyjne w poszukiwaniu najlepszych ofert, choć to zajmuje nieco czasu. Dla wielu osób rozwiązaniem może być również rządowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).
Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek na zakupy, jednak w tym przypadku konieczne jest spełnienie warunków, które do takiej karty upoważniają. Przede wszystkim przywilej przysługuje rodzinom wychowującym co najmniej trójkę dzieci. Wiele osób nie zdaje sobie natomiast sprawy, że z KDR mogą również korzystać seniorzy. Kiedy jest to możliwe? Warto pamiętać, że różne sieci stosują własne zasady dotyczące zniżek dedykowanych beneficjentom.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny? Musisz złożyć wniosek
Karta Dużej Rodziny może być dużą ulgą dla domowego budżetu. Poza wspomnianymi zniżkami na zakupy, posiadacze KDR mogą liczyć na niższe ceny biletów komunikacji miejskiej, bilety do kina czy zniżki na stacjach benzynowych. Aby móc korzystać z wszystkich tych ulg, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o przyznanie Karty w urzędzie gminy lub drogą internetową.
Karty Dużej Rodziny nie otrzyma jednak każdy. Konieczne jest spełnienie jednego warunku, który umożliwia nie tylko wydanie KDR dla gospodarstwa domowego, ale ogranicza również liczbę jej użytkowników. Kartę mogą uzyskać i stosować:
- rodzice, rodzice zastępczy albo osoby prowadzące rodzinny dom dziecka,
- dzieci do ukończenia 18. roku życia, lub 25. roku życia jeśli kontynuuje naukę,
- dzieci legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności bez ograniczeń wiekowych.
- osoby, które wychowały minimum troje dzieci.
To właśnie ostatni warunek umożliwia korzystanie z Karty Dużej Rodziny także seniorom — wiek dzieci ani to, czy wciąż pozostają one na utrzymaniu rodziców, nie ma w tym przypadku znaczenia.
Posiadając KDR osoby starsze mogą liczyć m.in. na specjalny, 10-procentowy rabat w Lidlu. Jak informuje portal infor.pl, beneficjenci zapłacą mniej za wybrane produkty marek własnych, świeże owoce i warzywa, pieczywo czy artykuły higieniczne dla dzieci. Podobną zniżkę przewidują również sieci Intermarche i Stokrotka.
Kartę Dużej Rodziny honoruje również Carrefour i Kaufland. Tutaj, po wydaniu 100 zł, klienci otrzymują bon zniżkowy na kolejne zakupy. W pierwszej sieci wysokość bonu zależy od dokładnej kwoty na paragonie, natomiast w Kauflandzie za każdą wydaną “stówę” otrzymamy 5 zł. Auchan oferuje dodatkowo połączenie Karty Dużej Rodziny z programem lojalnościowym. Ze specjalnych zniżek nie skorzystamy natomiast w Biedronce.





































