Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Abonament RTV nie tylko za telewizor i radio. Niewiele osób o tym pamięta, mogą posypać się kary
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 26.05.2024 18:19

Abonament RTV nie tylko za telewizor i radio. Niewiele osób o tym pamięta, mogą posypać się kary

pilot do telewizora, pieniądze
Fot. Pixabay/HolgersFotografie; materiały własne

O abonamencie RTV wiele mówiło się na początku roku w związku z prowadzonymi przez KRRiT kontrolami. Sprawa jednak w końcu ucichła, a wiele osób zapomniało o należności wobec Poczty Polskiej. Użytkownicy często zapominają również o ważnych zasadach, a to może oznaczać kłopoty. Pieniądze w ramach tej obowiązkowej daniny należą się nie tylko w przypadku posiadania telewizora lub radia.

Kto musi zapłacić abonament RTV?

Przepisy dotyczące abonamentu RTV są dość proste. Opłatę z tego tytułu powinno uiścić każde gospodarstwo domowe korzystające z odbiorników radiowych i telewizyjnych, a także miejsca pracy. Jednocześnie wiele osób jest zwolnionych z tej opłaty, m.in. seniorzy, którzy ukończyli 60. rok życia.  

Pozostali powinni pamiętać o regularnych przelewach. Na oficjalnej stronie Poczty Polskiej znajdziemy szczegółowe zasady ws. płatności abonamentu RTV. O jednej z nich wiele osób zapomina.

Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę

Ten przepis mogłeś przegapić

Z koniecznością zapłacenia abonamentu RTV łączy się również obowiązek rejestracji odbiornika. W przypadku tradycyjnego telewizora i radia sprawa jest dosyć prosta, nie wszystkie przypadki będą jednak tak oczywiste. W związku z tym Poczta Polska przypomina, iż ”za odbiornik podlegający rejestracji uważa się urządzenie technicznie dostosowane do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego”. W praktyce zasada ta obejmuje również komputer, telefon czy tablet. Rejestrując swoje odbiorniki, powinniśmy o nich pamiętać, jeśli nie chcemy ponieść dodatkowej opłaty, tym razem z tytułu kary.

Pytania rodzić może również sytuacja, kiedy słuchamy radia w pracy. Jeśli odbiornik jest własnością firmy — oczywiście, wówczas odpowiedzialność za opłatę abonamentu i rejestrację odbiornika spoczywa na pracodawcy. Jeśli jednak radio należy do pracownika, to on powinien go zarejestrować i ponieść koszty użytkowania.

Nie zapłaciłeś abonamentu? Zapłacisz jeszcze więcej

Trzeba przyznać, że opłata abonamentowa nie jest wysoka. Osoby korzystające z radia i telewizora zapłacą tylko 27,30 zł miesięcznie. Dodatkowo zaoszczędzić można płacąc za cały rok z góry. Niższa opłata, w wysokości zaledwie 8,70 zł przewidziana jest natomiast dla użytkowników wyłącznie odbiorników radiowych. Mimo to wiele osób sumiennie unika konieczności uiszczenia tej opłaty. Takie działanie ma jednak swoje konsekwencje. Abonament RTV powinien zostać uregulowany do 25. dnia każdego miesiąca, a później naliczone zostają odsetki. Rachunek za taką próbę ”oszczędzania” może być zatem bardzo wysoki.

źródło: rtv.poczta-polska.pl