Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca specjalną rentę. Można dostać aż 1780,96 zł
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 26.05.2024 16:46

ZUS wypłaca specjalną rentę. Można dostać aż 1780,96 zł

banknoty, pieniądze
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Renta alkoholowa wzrosła od 1 marca 2024 roku. Kto może ją otrzymać i jakie są warunki jej przyznania przez ZUS? Znamy zasady przyznawania renty, procedurę aplikacyjną oraz wysokość świadczenia po waloryzacji. Można dostać naprawdę spore pieniądze. Mowa o ponad 1700 zł.

Komu przysługuje renta alkoholowa?

Renta alkoholowa to świadczenie dla osób częściowo lub całkowicie niezdolnych do pracy z powodu schorzeń związanych z alkoholizmem. Od 1 marca 2024 roku, emerytury i renty, w tym renta alkoholowa, zostały zwaloryzowane o 12,12%

Wzrost ten dotyczy osób, które spełniają określone warunki zdrowotne i formalne. Kluczowe jest wykazanie, że choroba alkoholowa doprowadziła do dodatkowych schorzeń, takich jak marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki czy uszkodzenie układu nerwowego, które powodują niezdolność do pracy.

Gigant zatrudni Polaków. Na start oferuje 15 000 zł miesięcznie

Jak ubiegać się o rentę alkoholową?

Proces ubiegania się o rentę alkoholową rozpoczyna się od uzyskania zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza, który może być zarówno lekarzem pierwszego kontaktu, jak i specjalistą. Dokument ten, wraz z innymi niezbędnymi załącznikami, należy złożyć w oddziale ZUS

Następnie ZUS wyznacza termin komisji lekarskiej, podczas której lekarz orzecznik oceni stopień niezdolności do pracy. Jeśli osoba zostanie uznana za częściowo lub całkowicie niezdolną do pracy, wydane zostanie odpowiednie orzeczenie, co jest podstawą do przyznania renty.

Wysokość renty alkoholowej w 2024 roku

Renta alkoholowa podlega waloryzacji, której wskaźnik na 2024 rok wynosi 112,12%. Oznacza to, że świadczenia wzrosły od 1 marca 2024 roku o 12,12%. Renta alkoholowa w przypadku częściowej niezdolności do pracy wynosi obecnie 1335,72 zł, a w przypadku całkowitej niezdolności do pracy - 1780,96 zł. Wzrost ten oznacza dodatkowe 252,28 zł miesięcznie dla osób całkowicie niezdolnych do pracy.

Podstawą prawną do tych zmian jest art. 12 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.). Dzięki tym przepisom, osoby zmagające się z konsekwencjami choroby alkoholowej mogą liczyć na wsparcie finansowe.