Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Złe wieści dla seniorów. Chodzi o drugą waloryzację emerytur
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.05.2024 15:50

Złe wieści dla seniorów. Chodzi o drugą waloryzację emerytur

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Jakiś czas temu padła zapowiedź wprowadzenia drugiej waloryzacji dla emerytów. Teraz okazuje się, że najprawdopodobniej kolejna podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych się nie odbędzie. W związku z tym, seniorzy będą musieli trochę poczekać na następne podwyższenie wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Druga waloryzacja, ale tylko pod jednym warunkiem

W trakcie kampanii wyborczej wiele razy mogliśmy usłyszeć o planach wprowadzenia drugiej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Nie była to jednak gwarantowana podwyżka, bo miałaby zostać uruchomiona, gdyby poziom inflacji za pierwsze pół roku przekroczył 5 proc.

Warto przypomnieć, że seniorzy co roku mogą liczyć na waloryzację świadczeń, która odbywa się zawsze w marcu. Dzięki niej wysokość wypłat jest lepiej dopasowana do aktualnej sytuacji gospodarczej. Nadprogramowa podwyżka miała odbyć się jesienią.

Wydał 1,50 zł na los w Mini Lotto i zgarnął fortunę. Będzie się musiał jednak podzielić

Złe wieści dla polskich emerytów

Poziom inflacji w pierwszej połowie bieżącego roku jest kluczowy, jeśli chodzi o drugą podwyżkę. Główny Urząd Statystyczny co miesiąc publikuje dane dotyczące wzrostu cen. Ostatnio podał wstępne dane za maj i okazuje się, że inflacja wyniosła 2,5 proc. rok do roku.

W kwietniu ceny wzrosły o 2,4 proc. rok do roku, a najwyższy wskaźnik był w styczniu i wyniósł 3,9 proc. rok do roku. Na tym etapie można więc prognozować, że druga waloryzacja nie zostanie uruchomiona. 

Zobacz także: Kontrolerzy pukają do domów Polaków. Sprawdzają jeden dokument

Kolejna podwyżka emerytur dopiero w przyszłym roku

Kolejna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych odbędzie się dopiero 1 marca 2025 roku. Jak zauważa dziennik “Fakt”, przyszłoroczna podwyżka ma być o wiele niższa niż ta, która miała miejsce w tym roku. Wypłaty mogą wzrosnąć o 6,48 proc. Dla przypomnienia, w tym roku świadczenia poszły w górę o 12,12 proc.

Warto wspomnieć, że wkrótce emeryci będą mogli liczyć na wypłatę dodatkowego, jednorazowego świadczenia. 14. emerytura zostanie wypłacona w wysokości 1780,96 zł brutto. W przypadku czternastki obowiązuje limit dochodowy. Wypłatę w pełnej kwocie dostaną ci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2500 zł. Pieniądze mają trafić na konta beneficjentów wraz z wrześniowymi przelewami.