Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Garaż jak mieszkanie? Deficyt miejsc parkingowych winduje ceny
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 30.05.2024 12:43

Garaż jak mieszkanie? Deficyt miejsc parkingowych winduje ceny

garaż
fot. Barbara Maliszewska, Wikimedia Commons

Nie balkon, nie winda, a garaż jest obecnie najważniejszym udogodnieniem uwzględnianym przy zakupie oraz wynajmie mieszkania. Coraz większe problemy z dostępnością miejsc parkingowych w polskich miastach sprawiają, że ceny garaży szybują w górę, a posiadanie własnego miejsca, w którym można zostawić samochód, urasta powoli do rangi luksusu. Szczególnie że metr kwadratowy garażu może kosztować nawet tyle, co… metr mieszkania. 

Zaskakujące dane

Otodom Analitycs opublikowało dane, z których wynika, że w kwietniu obecnego roku mieszkania na wynajem z miejscami parkingowymi były wyszukiwane 60% częściej niż w roku ubiegłym. To, czy lokal posiada garaż lub choćby przypisane miejsce parkingowe stało się dla klientów serwisu bardziej istotne, niż takie rzeczy jak winda, balkon czy klimatyzacja. 

O ile w przypadku sektora deweloperskiego możliwość zakupu garażu jest standardem, o tyle w starszym budownictwie temat parkowania stanowi pewne wyzwanie. To zrozumiałe, że nikt nie chce kilkukrotnie okrążać osiedla w poszukiwaniu miejsca postojowego - mówi Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom

Korzystasz z paczkomatów? Uważaj, oszuści tylko czekają na okazję

Garaż droższy niż mieszkanie? Jak najbardziej

Mimo, iż według danych Otodom Analitycs liczba ofert, które zawierają dedykowane miejsce postojowe lub garaż rośnie, to jednak ceny tych ostatnich wciąż mogą przyprawiać o ból głowy i w najbliższym czasie niewiele wskazuje na to, by miało się to zmienić. 

Spodziewamy się, że w perspektywie kolejnych miesięcy ta podaż będzie dalej rosła, podobnie zresztą jak popyt – twierdzi Karolina Klimaszewska

Dlatego garaże osiągają dziś szalone ceny. O ile w zeszłym roku za taki luksus w stolicy trzeba było zapłacić ok. 100 tys. zł, to obecnie ceny potrafią już osiągać nawet 280 tys. zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy, cena za garaż może więc nawet przekraczać dziś cenę mieszkania. 

Gdzie najtrudniej o garaż?

Najmniej mieszkań z mieszkań na wynajem wraz z garażem jest w miastach takich jak Poznań (42 proc.) oraz Wrocław (48 proc.). O wiele lepiej pod tym względem wyglądają Katowice oraz Trójmiasto, gdzie aż 75 proc. ofert dotyczy wynajmu mieszkania z garażem. Nie najgorzej wygląda też sytuacja w Warszawie (55 proc.) oraz w Krakowie (49 proc.). 

 

Źródło: Interia