Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rachunki za prąd będą niższe? Rząd ma nowe rozwiązanie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 30.05.2024 11:11

Rachunki za prąd będą niższe? Rząd ma nowe rozwiązanie

licznik prądu
Fot. Pixabay/geralt

Został już tylko miesiąc, zanim ceny prądu zostaną odmrożone, a rachunki za energię pójdą w górę. Dotychczasowe plany rządu zakładały, że większość Polaków zapłaci więcej. Teraz jednak może się to zmienić.

Koniec niższych cen prądu?

Aktualne ceny energii elektrycznej to efekt zamrożenia ceny maksymalnej. To jednak będzie działać jeszcze tylko do 1 lipca — wówczas cenniki mają zostać uwolnione, a Polacy za prąd zapłacą więcej. Osoby, które ten cios finansowy odczują najmocniej, będą mogły liczyć na bon energetyczny. Do tej pory wszystko wskazywało jednak na to, że pozostali będą zdani na siebie. Maksymalne ceny energii od lipca miały wynieść 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej, a także małych i średnich przedsiębiorstw. Jest jednak światełko w tunelu — rachunki za prąd w II połowie roku mogą być niższe, niż zapowiadano.
 

Zacznie się już o 20:00 w Biedronce. Wyprzedają towar za grosze, klienci oszaleją

Jedna opłata zostanie zawieszona

Ustawa o bonie energetycznym doczekała się poprawki. Ta wciąż jeszcze czeka na decyzję prezydenta, wiele jednak wskazuje na to, że w II połowie bieżącego roku zostanie zawieszona tzw. opłata mocowa, wchodząca w skład rachunków za prąd, płaconych przez gospodarstwa domowe. Efekt?

Poprawka w zakresie opłaty mocowej spowoduje, że wzrost rachunku za energię elektryczną w drugiej połowie 2024 r. będzie średnio o jedną czwartą niższy niż zakładano w projekcie ustawy — wyjaśnił Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

W ocenie Rafała Gawina nowa średnia taryfowa cena sprzedaży dla gospodarstw domowych będzie niższa niż 600 zł za MWh. Dzięki temu Polacy, nawet ci, którzy nie skorzystają z bonu energetycznego, odczują odmrożenie cen w mniejszym stopniu.

Czym jest opłata mocowa?

Paradoksalnie, rachunki za prąd, które płacimy co miesiąc, to nie tylko należność za zużytą przez nas energię elektryczną. Jak w wiele innych kosztów, również tutaj wliczone zostają także podatki i inne dodatkowe opłaty, w tym opłata mocowa. Pieniądze uzyskane z tego tytułu mają na celu finansować utrzymywanie szybkich do uruchomienia rezerw energetycznych.

Jej stawki ustalane są co roku przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a dokładna kwota zależna jest od zużycia w gospodarstwie domowym. Obecnie opłata mocowa waha się od 2,66 zł do 14,90 zł netto miesięcznie.

źródło: radio zet