Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wicepremier Gawkowski zapowiada: "Pieniądze będą, to gwarancja od rządu"
Michał Górecki
Michał Górecki 29.05.2024 11:52

Wicepremier Gawkowski zapowiada: "Pieniądze będą, to gwarancja od rządu"

Krzysztof Gawkowski/Ministerstwo Cyfryzacji
Fot. Michał Górecki

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wygłosił w środę 29 maja we Wrocławiu przemówienie, podnosząc “przesłanie polskiego rządu”. “Niech tu, we Wrocławiu, to wybrzmi. Pieniądze będą” - zapowiedział, odnosząc się do realizacji inwestycji z zakresu Smart City.

Krzysztof Gawkowski: pieniądze będą. Tylko mądrze je wydajcie

Wicepremier zabrał głos podczas drugiego dnia 18. edycji Smart City Forum we Wrocławiu, zapowiadając środki finansowe na realizację inwestycji z zakresu i w duchu smart city. “Państwo chce zainwestować w JST (jednostkach samorządu terytorialnego - red.) pieniądze, żeby smart city stało się nie tylko ideą, o której będziemy rozmawiać podczas kongresów, ale czymś, z czego w Europie będziemy dumni” - przekonywał.

Przesłanie polskiego rządu tu wybrzmi; pieniądze będą. Po to, żeby wzmacniać zrównoważony rozwój JST, które przed 8 lat takiego rozwoju mogły nie czuć. To gwarancja rządu, wygłaszam ją tu, we Wrocławiu. Pieniądze będą. Tylko proszę Was, dobrze je wykorzystujcie.

Zobacz też: Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. “Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką”

Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. "Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką"

Wicepremier Gawkowski: "Z godziny na godzinę Polska jest coraz bardziej wypróbowywowana"

Kontekst cyberbezpieczeństwa nie mógł wybrzmieć bez odniesienia do stałego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej. Niedawno wicepremier oceniał wprost, że Polska znalazła się w etapie “hybrydowej zimnej wojny cybernetycznej”. 

Polska jest dzisiaj w miejscu, w którym jest z godziny na godzinę coraz bardziej wypróbowywana. Incydenty w różnych obszarach infrastruktury krytycznej są z minuty na minutę zwielokrotniane. Jesteśmy w miejscu, które, bez wątpienia, daje nam poczucie, że musimy wyobrazić sobie, że nie zawsze uda nam się obronić przed każdym atakiem.

Na potrzeby oddania sedna potencjalnych porażek na arenie cyberbezpieczeństwa podał przykład typowych i powtarzalnych usterek w samochodzie. "Czasami zepsuje się akumulator, nie robimy z tego sprawy nadzwyczajnej, bo to się po prostu zdarza. Skoro w podstawowej obsłudze samochodu jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić, to się może wydarzyć także w segmencie ochrony państwa" […] Zwłaszcza w obszarze JST, które mają najwięcej infrastruktury krytycznej w zasobie" - ocenia.

Rząd zapowiada wsparcie samorządu. "Będzie kolejny program"

Gawkowski przypomniał o inicjatywie “Cyberbezpieczny samorząd”, który powstał i jest realizowany w oparciu o fundusze norweskie na rozwój cyfrowy 2021-2027 (Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa): to ok. 1,5 miliarda złotych na rzecz JST. Dodał, że państwo inauguruje niedługo kolejny program. 

Będzie kolejny program, który będzie inwestycją w perspektywę tego, że potrzebujemy coraz więcej regionalnych zespołów, które będą realizowały zadania hubów cyberbezpieczeństwa w lokalnych, wojewódzkich ośrodkach.

Centralizacja zasobu danych. "Apeluję, żebyście dołączali"

Dzień wcześniej do Gawkowskiego apelował ze sceny forum wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, postulując centralizacyjne rozwiązania dot. otwierania danych samorządowych (dotyczyło to także rozwiązań ITS - inteligentnego systemy transportowe).

Podczas konferencji prasowej 17 maja rząd pochwalił się sukcesem dot. otwierania danych publicznych - polski serwis gov.pl został wyróżniony na drugim miejscu w Europie, obok tego obecnego we Francji (znajdują się tam dane statystyczne z szeregu zakresów; sprawdzimy, gdzie latamy na wakacje, jak jeździmy do pracy itp., na bazie tych danych często powstają później startup-y). Delegacja GZM (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia), partycypująca w rozwiązaniu otwierania danych, apelowała do innych samorządów o to samo.

“Serdecznie Was zapraszam, abyście wszyscy podpisywali umowy z Ministerstwem Cyfryzacji” - zwrócił się ze sceny do samorządów wicepremier - “Po to, żeby Wasze otwarte dane stanowiły zasób państwa, które wspólnie będziemy wykorzystywali, m.in. korzystając z różnego rodzaju aplikacji, po to, żeby usługa stała się częścią życia, tkanką administracji samorządu” - zaapelował.

Zobacz też: Inwestor zdecyduje o polityce miasta. Profesor UJ przerwał panel dyskusyjny