Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS zmienia terminy wypłat. Te osoby nie dostaną emerytury w czerwcu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.05.2024 22:33

ZUS zmienia terminy wypłat. Te osoby nie dostaną emerytury w czerwcu

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury w określonych terminach. Okazuje się, że w czerwcu bieżącego roku harmonogram wypłat będzie nieco inny. Co więcej, część seniorów w przyszłym miesiącu w ogóle nie otrzyma pieniędzy. Z czego to wynika? Wyjaśniamy.

ZUS wypłaca emerytury w określonych terminach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca seniorom emerytury w określonych dnia miesiąca. Termin wypłaty jest stały i ustala się go już podczas składania wniosku o przyznanie prawa do świadczenia emerytalnego.

Jak się jednak okazuje, w niektórych przypadkach ZUS zmienia ustalony harmonogram. Dzieje się tak wtedy, gdy w dzień wypłaty wypada święto lub dzień wolny od pracy. Wówczas pieniądze są przyznawane seniorom nieco wcześniej.

Pracowała 10 lat za najniższą krajową. Taką emeryturę wypłaca jej ZUS

Te osoby nie dostaną emerytury w czerwcu

Jak się okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu zmieni harmonogram wypłat i będzie tylko 6 terminów wypłat, a nie 7 jak zazwyczaj. Pierwszy dzień czerwca przypada w sobotę, więc wszystkie osoby, które zwykle dostają przelewy 1. dnia miesiąca, otrzymają je 31 maja.

W związku z tym, ci seniorzy w czerwcu w ogóle nie otrzymają świadczenia. Kolejna emerytura trafi do nich dopiero w lipcu. To jednak jeszcze nie wszystkie zmiany w terminach wypłat w przyszłym miesiącu.

Zobacz także: Action idzie na całość, właśnie się zaczęło. Sieć wyprzedaje towar za grosze

ZUS zmienia terminy wypłat emerytur w czerwcu

Zmiany czekają także emerytów, którym zwykle Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze 15. dnia miesiąca. W czerwcu jest to akurat sobota, więc świadczenia dotrą do beneficjentów dzień wcześniej, czyli w piątek, 14 maja.

Wielu seniorów pewnie zastanawia się, czy termin wypłat emerytury można zmienić. Okazuje się, że istnieje taka możliwość, ale nie jest to proste. Wniosek w tej sprawie należy bowiem złożyć wraz z wnioskiem o wypłatę emerytury. ZUS zgodzi się na zmianę tylko wtedy, gdy mamy poważny argument.