Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Ci seniorzy dostaną pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.05.2024 20:33

Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Ci seniorzy dostaną pieniądze

seniorzy
Fot. Pixabay/jhenning

Okazuje się, że seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze. Chodzi konkretnie o zwrot podatku, który został pobrany od 13. i 14. emerytury. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy będą mogli liczyć na wypłatę. Przedstawiamy szczegóły.

Te osoby dostaną zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę

Trzynasta i czternasta emerytura w ubiegłym roku nie została zwolniona z podatku, więc wypłaty seniorów zostały pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. Jak się jednak okazuje, spora część osób będzie mogła liczyć na zwrot pobranej kwoty.

Dodatkowe pieniądze należą się osobom, które spełniają kryterium dochodowe. Zwrot podatku otrzymają ci emeryci, których dochody w ubiegłym roku nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł). Oznacza to, że miesięczne wypłaty nie mogą być wyższe niż 2500 zł.

Pracowała 10 lat za najniższą krajową. Taką emeryturę wypłaca jej ZUS

Tyle dostaną emeryci w ramach zwrotu podatku

Co ważne, nie każdy senior otrzyma taki sam zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Kwoty będą zależały od tego, jaka emerytura należy się emerytowi. Jak się okazuje, niektórzy dostaną nawet ponad 400 złotych.

Najwyższy zwrot przysługuje tym, którzy co miesiąc otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 2100 złotych brutto. Będą mogli liczyć na 412 złotych. Trzeba pamiętać, że zwrot podatku nie trafi do emerytów, którzy mają zaległości w opłacaniu abonamentu RTV, borykają się z egzekucją komorniczą lub nie zapłacili mandatu.

Kiedy dodatkowe pieniądze trafią na konta emerytów?

Kiedy seniorzy otrzymają pieniądze ze zwrotu podatku za 13. i 14. emeryturę? Okazuje się, że termin przyznania środków zależy od tego, w jaki sposób emeryci rozliczali się z fiskusem. Jeżeli ktoś złożył deklarację za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, zwrot powinien dostać w ciągu 45 dni od rozliczenia. W przypadku, gdy ktoś wybrał inną metodę złożenia zeznania podatkowego, czas oczekiwania na zwrot wynosi nawet do 3 miesięcy.

Zobacz także: Lepiej nie przechodź na emeryturę w czerwcu. W tym terminie możesz sporo stracić