Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pracowała 10 lat za najniższą krajową. Taką emeryturę wypłaca jej ZUS
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.05.2024 16:09

Pracowała 10 lat za najniższą krajową. Taką emeryturę wypłaca jej ZUS

seniorka, pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

Polacy najczęściej przechodzą na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Samo ukończenie 60 lub 65 lat nie gwarantuje minimalnego świadczenia (obecnie 1780,96 zł brutto). Wysokość emerytury zależy bowiem od wielu różnych czynników. Ile wypłaci ZUS seniorce, która przepracowała 10 lat i przeszła na emeryturę w wieku 60 lat? Kwota zaskakuje.

Komu należy się emerytura minimalna?

Na wysokość emerytury wpływa wiele różnych czynników. Aby otrzymać minimalne świadczenie, nie wystarczy tylko ukończenie odpowiedniego wieku. Konieczne jest posiadanie wymaganego stażu pracy, który wynosi 20 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn.

To, ile będzie wypłacał nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych po przejściu na emeryturę, zależy między innymi od kapitału początkowego, środki zgromadzone na koncie i subkoncie w ZUS czy średniego dalszego trwania życia.

Zobacz także: Szansa na podwyżki dla emerytów. Nawet kilkaset złotych więcej, ale jest warunek

Rossmann wyprzedaje towar za grosze. Klienci będą zachwyceni

Taką emeryturę wypłaci ZUS po 10 latach pracy

Warto przypomnieć, że w naszym kraju powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co jeśli ktoś zdecyduje się na pobieranie świadczenia po przepracowaniu 10 lat? Wbrew pozorom, taka osoba nie otrzyma połowy wysokości emerytury minimalnej.

Załóżmy, że ktoś pracował przez 10 lat, zarabiał najniższą krajową i był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W przypadku przejścia na emeryturę zaraz po ukończeniu odpowiedniego wieku, ZUS wypłaci około 250 zł kobietom i około 300 zł mężczyznom.

Prosty sposób na podwyższenie emerytury

Okazuje się, że w najbliższym czasie spora część emerytów będzie mogła podwyższyć swoje świadczenie nawet o 500 złotych. W czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację kapitału zgromadzonego na kontach i subkontach ZUS.

Z tej podwyżki skorzystają tylko te osoby, które jeszcze nie pobierają świadczenia emerytalnego. Aby otrzymywać wyższe wypłaty, należy poczekać ze złożeniem wniosku do lipca. Czerwcowa waloryzacja będzie rekordowo wysoka i wyniesie 14,87 proc.