Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca nawet 1431 zł, wystarczy odpowiedni wniosek. Decyzja w 14 dni
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.05.2024 08:21

ZUS wypłaca nawet 1431 zł, wystarczy odpowiedni wniosek. Decyzja w 14 dni

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje wiele różnych świadczeń finansowych. Wypłaca pieniądze także osobom, które uległy wypadkowi przy pracy. Jakiś czas temu ZUS ustalił nową kwotę tego wsparcia. Aby je otrzymać, trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek.

Dodatkowe pieniądze z ZUS dla wielu Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca Polakom odszkodowania za wypadek przy pracy. Wysokość wsparcia jest wyliczana w oparciu o procent uszczerbku na zdrowiu, który określany jest przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską. 

Ostatnio wysokość odszkodowania uległa zmianie. Do niedawna można było otrzymać 1269 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu, a teraz ZUS wypłaca już 1431 zł. Przykładowo, jeśli ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu w wysokości 5 proc., to dostanie 7155 zł.

Ważny komunikat PKO BP do wszystkich klientów. Bank wprowadza zmiany

ZUS wypłaca 1431 zł na wniosek

Potencjalni beneficjenci powinni pamiętać, że procent uszczerbku na zdrowiu może być określony dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. ZUS wypłaci świadczenie osobom, które złożą odpowiedni wniosek i dołączą do niego niezbędne dokumenty.

Wraz z wnioskiem o wypłatę odszkodowania należy dostarczyć protokół powypadkowy oraz druk OL-9, który potwierdzi zakończenie rehabilitacji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmie decyzję w ciągu 14 dni, a jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to pieniądze otrzymamy w ciągu 30 dni.

Tym osobom ZUS nie wypłaci odszkodowania

Warto pamiętać, że w dwóch przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci dodatkowych pieniędzy. Odszkodowanie nie należy się w przypadku, gdy przyczyną wypadku przy pracy było umyślne niezastosowanie się do przepisów BHP lub rażące niedbalstwo. Świadczenia nie dostaną również osoby, które w trakcie wypadku były pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Zobacz także: Specjalne dofinansowanie czeka na Polaków. Można dostać nawet 79 000 zł